Afiša

Projekta Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveide Latvijā sabiedrības vecākās paaudzes sociālās labklājības un drošības vairošanas interesēs” (līguma Nr. 6.3.1.4.i.0/1/23/A/SIF/020) piecu partnerorganizāciju (biedrības Vidusdaugavas NVO centrs”, “Latvijas senioru kopienu apvienība”, Kuldīgas Senioru skola", Ikšķiles senioru skola” un Baltā māja”) pārstāvji 2023.gada oktobrī piedalījās pieredzes apmaiņas vizītē Polijas pilsētās Vroclavā un Krakovā, Pieredzes apmaiņas braucienā no biedrības “Baltā māja” piedalījās Inguna Badune un Staņislava Balode.

Galvenie vizītes darba kārtības jautājumi bija trešās paaudzes universitāšu jeb The University Third age (U3A) darbības pamatprincipi. Ko tieši un kā vēlas mācīties seniori Polijā? Kā iedibinātas un valstī jau ilgstoši darbojas Trešās paaudzes universitātes?

U3A ir pieaugušo neformālās izglītības iniciatīva, populāra un atzīta daudzās pasaules valstīs, kas piedāvā izglītošanos pensionētām personām un interesentiem, kuri uzskata sevi par senioriem jeb Trešās paaudzes pārstāvjiem.

Vroclava – studentu pilsēta

Pieredzes apmaiņas brauciena pirmais galamērķis  bija Vroclavas Ekonomikas Universitāte, kur 12 projekta dalībnieki  no visas Latvijas kopā ar vietējiem senioriem piedalījās atmiņas, uzmanības un radošuma treniņnodarbībā, kā arī uzzināja, kā seniori iekļaujas universitātes ikdienā un tiek plānots un vadīts U3A darbs.

Tikšanās laikā ar Vroclavas Trešās paaudzes universitātes  vadītāju no 2006. - 2016. Aleksandru Kobiļareku (dr. Aleksander Kobylarek) uzzinājām par Polijas U3A sistēmas funkcionēšanu, vēsturi un tās pamatprincipiem, kurus ieteicams ņemt vērā mums, U3A projekta entuziastiem Latvijā. Vroclavā notika vēl citas iedvesmojošas tikšanās – dalība U3A nodsrībā "Cilvēka dzīves noslēpumi” un tikšanās ar Vroclavas Trešās paaudzes universitātes vadītāju Magdalenu Oleniču  (dr. Magdalena Olenicz) un citiem valdes pārstāvjiem. No dzirdētā svarīgi atcerēties un nepazaudēt šo fokusu – cilvēki noveco un aiziet pensijā, bet dzīves pieredze paliek un tai nav jārūsē tālā atmiņu plauktā! Tikāmies arī ar Senioru Avīzes redaktoru Andžeju Vasiļevsku. Mēs nerunājam par to, kā paildzināt mūžu – nevis pielikt gadus dzīvei, bet pielikt dzīvi gadiem!” ir viņa atbilde uz jautājumu – kāpēc senioriem ir jāmācās.

Krakovas Trešās paaudzes universitāte

Vizīte turpinājās otrā lielākajā Polijas pilsētā Krakovā. Te iepazinām  Jagelonska Trešās paaudzes universitāti un tās vadītāju Evas Pilati. Pani Evas stāstījumā mūs ieinteresēja studentu atlase – izrādās, ka visi gribētāji nemaz netiek uzņemti! Brīdi  piedalījāmies arī  nodarbībā, kur lekcijas tēma bija politiskā procesa iezīmes 19. gadsimta vidus revolūciju laikā Eiropā.

Kāpēc senioram jāmācās un kā to organizēt Latvijā?

Kā un kādu veidot Latvijas U3A modeli? – ir jautājums, uz ko projekta partneri radīs atbildi divu gadu laikā, tai skaitā – diskutējot ar valsts pārvaldes pārstāvjiem. Nav tā, ka Latvijā nekas šajā jomā nenotiek, bet ir gana daudz nelielu iniciatīvu senioru izglītošanas darbā, kuras būtu vērts apvienot vienotā sistēmā. Sabiedrības novecošanās uzņem ātrumu, un nu jau arī valsts pārvaldes iestādes pagriež galvu problēmas virzienā. Turklāt spēkā stājušies ANO un Eiropas līmeņa plānošanas dokumenti, kas uzliek pienākumu valstij veikt stratēģisko plānošanu novecošanās problēmas risināšanai.

Sekojiet projekta informācijai: https://www.vidusdaugavasnvo.lv/ un projekta partnera Līvānos tīmekļvietnē https://www.baltamaja.lv/ .

Logo

Sagatavoja: Agita Pleiko, “Vidusdaugavas NVO centrs”, projekta vadītāja un Inguna Badune, biedrība “Baltā māja”, projekta eksperte