daudz cilvēku blakus dzelzceļa sliedēm

Mazo grantu projektu konkursā “Iedzīvotāji veido savu vidi - 2024” ir atbalstīts biedrības “Baltā māja” projekts “Par mums- par latgaliešiem” (līguma Nr. MG 24/19). Projekta finansētājs ir Līvānu novada pašvaldība un projekta programmas ieviesējs ir nodibinājums “Viduslatgales pārnovadu fonds”.

 

Šī gada 27. jūnija pēcpusdienā notika izglītojošs pārgājiens pa Līvāniem novadpētnieka un vēstures entuziasta Kārļa Bogdāna vadībā. Neskatoties uz ļoti karsto laiku, pasākumā piedalījās krietns pulciņš interesentu.

Pārgājiens sākās pie ēkas Stacijas ielā 2, kurā pašlaik darbojas biedrības “Baltā māja”. Uzzinājām, ka te bijusi gan skola, gan slimnīca cara laikos, arī šautuve. Sekoja stāsti par citām Stacijas ielas ēkām. Ēkā Stacijas ielā 4, kādreiz bijis fotogrāfa Priedīša ateljē. Izrādās uz šīs ielas, greznā un senatnīgā mājā bijusi arī Līvānu pilsētas valdes atrašanās vieta (aptuveni tagadējā Stacijas iela 6). Interesants stāstījums bija par stikla fabrikas īpašnieka Jūliusa Fogessa dzimtu, kuru greznā mājvieta bijusi tur, kur tagad atrodas restorāns “Gamma”. Visus stāstījumus papildināja izdrukātas seno fotogrāfiju kopijas. Tas palīdzēja ieraudzīt un iztēloties pavisam citādākus senos Līvānus.

 

Nākošais mūsu pārgājiena posms bija aiz dzelzceļa sliedēm, kur kā pirmo apmeklējām Līvānu atbrīvošanas pieminekli. Uzzināja, ka piemineklis tika nogāzts un likvidēta 1958. gadā un atjaunots Atmodas laikā. No vecā pieminekļa apbrīnojamā kārtā saglabājušies daži elementi, kuri ir izvietoti arī jaunajā pieminekļa ansamblī. Interesantas bija atmiņas par Līvānu parku, tajā pat vēl pēc 2. Pasaules kara esošo estrādi, vairāki no dalībniekiem atcerējās savus koncertu apmeklējumus un balles.

 

Tad sekoja stāsti par senajām stikla, korķu, kūdras, ķieģeļu fabrikām. Uzzinājām, ka vissenākā stikla fabrika Līvānu pusē bijusi Stiklēros, ka mežā aiz velo trases iegūtas augsta kvalitātes kvarca smiltis. Kārļa zināšanas par notikumiem ar kuriem viņš dalījās ir apbrīnojamas, pat stāstot par korķiem. Mēs uzzinājām par dažādiem korķu veidiem to kvalitāti, par to, ka no korķa atlikumiem ražots linolejs.

 

Tad atkal šķērsojām dzelzceļa sliedes un kā pirmo klausījāmies stāstu par kādreizējo spirta fabriku, pēc tam bioķīmisko rūpnīcu. Pamazām mūsu pārgājiens tuvojās Līvānu daļai, kura celta padomju laikā. Kārlis pievērsa mūsu uzmanību metālā kaltam sievietes tēlam - “Līvānu dailei” uz piecstāvu ēkas mūra. Pastāstīja, ka savā laikā Rīgas ielā 31 bijis pat kazino. Tad nonācām pie pamestas postažas vietas Līvānos- pie bijušas stikla rūpnīcas Zaļajā ielā. Kā izrādās šī fabrika celta tikai 20. gadsimta piecdesmitajos gados. Par šo fabriku- Līvānu simbolu bija personiski atmiņu stāsti ne tikai Kārlim, bet arī vairākiem pārgājiena dalībniekiem.

 

Tad gājām garām Līvānu slimnīcai, kura kā izrādās sākotnēji bijusi sarkanu ķieģeļu ēka, tad pāri gājēju tiltam, uz kura klausījāmies stāstus par Līvānu tiltiem un ražotnēm Dubnas labajā krastā pie tiem. Pie vecajiem ozoliem, līdzās Līvānu 1. vidusskolai mūs ceļojums noslēdzās.

 

Sirsnīga pateicība Kārlim Bogdānam par vērtīgo informāciju un stāstiem par mūsu Līvāniem. Paldies visiem izturīgajiem dalībniekiem. Ceram, ka rudens pusē Kārļa vadībā turpināsim iepazīt Līvānu vēsturi, izstaigājot pilsētas daļu Dubnas labajā krastā. Sekojiet informācijai!

Projektu īsteno biedrība “Baltā māja”, projekta programmas ieviesējs nodibinājums “Viduslatgales pārnovadu fonds”, projektu finansē Līvānu novada pašvaldība.