17.02.2023., 03.03.2023. un 10.03.2023. SIA Bērnu un pusaudžu resursu centra Daugavpils filiāles psihologi novadīja lekciju ciklu vielu un procesu atkarību risku mazināšanai 3.–9. klašu Līvānu novada izglītības iestāžu audzēkņiem. Nodarbību laikā tika veidota audzēkņu izpratne par to, kas ir atkarība, kādas vielas un procesi var izraisīt atkarību. Nodarbību laikā tika uzsvērts, ka atkarība ir process, kas risinās no atturības jeb nelietošanas līdz pastiprinātai lietošanai un atkarībai kā diagnozei. Atkarības negatīvas sekas tika pasniegtas spēles veidā, kad audzēkni meklēja “pozitīvas” un negatīvas atkarību sekas, kas palīdzēja izprast kā mūsdienu bērni un pusaudži izprot atkarības izraisošo vielu un procesu sociālo pievilcību, kā pamata cēloņus ekrānu pastiprinātai lietošanai bērni un jaunieši minēja pozitīvas emocijas, interesi, iespēju būt “kopā” ar draugiem un veidot savu tēlu. Savukārt, pamata cēloņus veipu, saltu lietošanai min stilīgumu, sociālo statusu, iespēju būt kompānijā, patīkama garša un smarža, iespēju atbrīvoties no negatīvajām emocijām un pārdzīvojumiem. Pastiprinātas lietošanas un atkarības pazīmju vizuālā attēlošana zīmējumos palīdzēja nodarbību vadītājām pārliecināties, ka bērni un jaunieši spēj identificēt lietošanas un atkarības simptomus arī ārējā izskatā.
Nodarbību noslēdzošā daļā tika stiprināti pastiprinātas lietošanas un atkarības aizsargfaktori, sniegti ieteikumi kā uzlabot emocionālo stāvokli ārpus vielu un procesu pastiprinātās vai atkarīgas lietošanas.
Lekcijas tika īstenotas ESF projekta Nr.9.2.4.2/16/I/006 „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošana Līvānu novada iedzīvotājiem” ietvaros
Projekta mērķis ir uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem Līvānu novada iedzīvotājiem, īstenojot vietējā mēroga pasākumus sociālās atstumtības un nabadzības riskam pakļautajām iedzīvotāju grupām.