Aizvadīti virtuālie Dienvidlatgales novada bērnu un jauniešu folkloras svētki “Bite pyna zalta krūni”. Šie svētki bija plānoti 2020. gada pavasarī, bet sakarā ar strauju koronavīrusa (Covid-19) izplatīšanos, pasākums tika vairākkārt pārcelts uz citu laiku.
Kļuva skaidrs, ka lielie masu pasākumi nenotiks. Apzinoties, ka ļoti būtiski mums ir saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu un tradīcijas, nolēmām rīkot virtuālos svētkus.
Sākotnēji tikās darba grupa, kuras sastāvā bija projekta vadītāja, Dienvidlatgales novada bērnu un jauniešu folkloras kopu koordinatore, folkloras kopas “Ceiruleits “vadītāja Anna Kārkle, Vārkavas vidusskolas folkloras kopas vadītāja Helēna Ērgle, Riebiņu vidusskolas folkloras kopas vadītājas Rita Pudāne un Ārija Bergmane- Sprūdža, Aglonas vidusskolas folkloras kopas “Žibacteņa” vadītāja Lilita Valaine.
Klātienē tas būtu vienas dienas pasākums, bet virtuāli tas norisinājās divas nedēļas, jo tika pielāgots skolas bērnu un jauniešu vajadzībām. Var teikt, lai arī svētki it kā bija mazāki, patiesībā bija plašāki. 1.-3.klašu skolēni projektu realizēja pagarinātās dienas grupas laikā, bet pārējie attālināti no savām mājām. Katru dienu tika ieplānota viena no meistardarbnīcām “Prasmju skolā”. Līvānu novada biškope Lienīte Neiceniece vadīja radošo darbnīcu “Bišu spiets”, kurā iepazīstināja ar biškopja profesiju un dravniecības nozari kopumā. Te bija īstā vieta “bišu stāstiem”, jo Lienīte ir arī izcila stāstniece. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja piedalīties vaska sveču liešanas darbnīcā , kuru vadīja Līvānu novada biškopji Olga un Juris Purviņi . Keramiķes Līgas Bernānes vadītajā keramikas darbnīcā tika gatavoti svečturi. Ar aizrautību bērni darbojās kokapstrādes darbnīcā, kuru vadīja meistars Jānis Ernstsons . Radošajā darbnīcā “Kōdi zīdi pļaveņā?” zālu sieva Līvija Paegle iepazīstināja ar dažādiem ārstniecības augiem. Māksliniece Evita Kleina vadīja “Čaklo roku” darbnīcu, kur no dažādiem materiāliem tika gatavotas bitītes. Ar lielu interesi pasākuma dalībnieki piedalījās nodarbībā “Latgales novada kulinārijas mantojums” , kuru vadīja Vārkavas vidusskolas folkloras kopas ”Volyudzeite” vadītāja Helēna Ērgle. Tiem, kuriem patīk iet rotaļās, bija iespēja iesaistīties rotaļu darbnīcā “Lielais rotaļnieks”. Rotaļu darbnīcu vadīšana bija uzticēta folkloras kopas ”Ceiruleits” muzikantiem.
Projekts noslēdzās ar koncertu “Bite pyna zalta krūni”. Lai sagatavotu koncertu, folkloras kopas tika aicinātas iesniegt savas programmas videoformātā, tādējādi demonstrējot prasmes vienā vai vairākos folkloras žanros.
Jau divus gadus folkloras kopu dalībnieki strādāja pie tēmas „Rotā saule, rotā bite” , kur tika pētīti folkloras materiāli par bitēm un dravniecību (biškopību). Jau pats fakts, ka sarīkojums notiek, rada sabiedrībā rezonansi un bērnos rada pašapziņu, ka viņu un viņu skolotāju darbs ir novērtēts.
Paldies jāsaka visiem skolotājiem un folkloras kopu dalībniekiem, kuri iesaistījās virtuālajos Dienvidlatgales novada bērnu un jauniešu folkloras svētkos! Svētki esam mēs ! Protams, šos svētkus nevar salīdzināt ar tiem, kuri notiek klātienē. Labāk tādi, nekā nekādi! Šādu svētku pluss, ka ikvienam neatkarīgi no viņa atrašanās vietas bija iespēja būt klātesošam.
Pasākumu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Līvānu novada dome un Līvānu BJC.