Dzidra Kalvāne,
LNCB Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja
Līvānu novada bibliotēkā 31.oktobrī, Valsts Kultūrkapitālā fonda atbalstītā projekta “Es lasu! Tu lasi?” ietvaros, Līvānu 1.vidusskolas skolēni un skolotāji, bibliotekāri un lasītāji tikās ar rakstnieku un publicistu Aivaru Kļavi.
Aivars Kļavis stāstot par savu dzīves ceļu un darbību literārajā jomā, pastāstīja par vēsturisko romānu tetraloģiju ''Viņpus vārtiem'' - ''Adiamindes āksts'', ''Rīgas kuprītis'', ''Piesmietais karavīrs'', ''Ceļojošā cirka gūstekņi''. Tie ir romāni par latviešu tautas vēsturi, sākot ar 11. gadsimtu, bet galvenokārt uzsverot 18., 19. un 20. gadsimta notikumus bijušajā Adiamindē - tagadējā Skultē un tās apkārtnē. Rakstnieks atzinās, ka sākumā bijušas plānotas trīs grāmatas, bet rakstīšanas procesā tām pievienojusies arī ceturtā, jo 20.gadsimta notikumus nevarējis aptvert vienā grāmatā. Aivars Kļavis uzsvēra, ka grāmatās pieminēto vēsturisko personu un notikumu atspoguļojums ir balstīts uz vēstures avotu izzināšanu. Kad 2012. gadā rakstnieks par vēsturisko romānu ciklu “Viņpus vārtiem” saņēmis Baltijas Asamblejas balvu literatūrā, viņš nolēmis uzrakstīt grāmatu pusaudžiem par mūsu senčiem pirmbaltiem.
Pašlaik Aivara Kļavja triloģija ”Ceļš uz Nezināmo zemi” - ”Melnais akmens”, ”Bēgšana no čūsku valstības”, ”Asinis uz dzintara” ir ieguvusi lielu popularitāti jauniešu vidū un 2019.gadā saņēmusi Jāņa Baltvilka balvu. Triloģijas galvenais stāsts ir par to, kā pirmbalti no Donas upes nonākuši līdz Baltijas jūrai. Vēstures grāmatās šis jautājums ir maz apskatīts, bet patiesībā “tautu staigāšana” ir viens no lielākajiem notikumiem cilvēces vēsturē.
Rakstnieks lūdza skolēnu auditorijai uzdot jautājumus, apsolot atbildēt uz visiem jautājumiem un interesantākā jautājuma autoram uzdāvināt savu grāmatu “Asinis uz dzintara” ar autogrāfu. Jautājumu bija daudz un ļoti dažādi – “ar ko rakstnieks nodarbojas bez rakstīšanas, kādi ir viņa hobiji”, “vai ir kāda grāmata, kas nav izdota”, “vai rakstnieks sevi uzskata par laimīgu cilvēku”, “vai ir bijusi kāda iecere, ko nav izdevies īstenot”, “kas lasītājiem patīk viņa grāmatās”. Balvu par oriģinālāko jautājumu saņēma 8.b klases skolēns Atis Slavinskis.
Tikšanās ar rakstniekiem palīdz skolēniem orientēties plašajā jauno grāmatu klāstā, atrast vajadzīgo informācijas gūzmā un labāk izprast autora vēstījumu rakstnieka darbā. Nākamā tikšanās projekta “Es Lasu! Tu lasi?” ietvaros notiks 29.novembrī plkst.13.30 ar rakstnieku, publicistu un vēstures skolotāju Vili Selecki.