Izglītība
Latvijas robežzīmes akmens

Jautājums: ja pagājušajā gadā mēs pabijām Varslavānos un Tadenavā, tad kurp gan šoruden varētu vīties zinātkāro Jaunsilavas pamatskolas 6.klases ekskursantu ceļš? Likumsakarīgi, ka Rainim pa pēdām! Tā šogad devāmies uz Berķeneli, Pliekšānu ģimenes nākamo dzīves vietu.

Ne minūti nebija garlaicīgi muzejnodarbības laikā nedz Raiņa mājā, nedz dārzā, jo gide Lilita katram bija sagatavojusi uzdevumu, kura izpildei vajadzēja apķērību, iztēli un sadarbības prasmes. Domājat, viegli ir atpazīt vecos mēnešu nosaukumus, glīti uzrakstīt uz atklātnes ar tintes pildspalvu?

Seno amatu darbnīcas „Klēts” saimniece Inese izrādīja atjaunoto ēku un senos darbarīkus, iepazīstināja ar skroderu un audēju darbiem. Tad sekoja ļoti neparasta meditācija ar smaržīgām auduma brillēm uz acīm. Ticiet mums, neviens 5D kino nestāv klāt! Relaksēti klausoties lauku mājas un dabas skaņas, mēs vēlreiz izdzīvojām Žaniņa dienas, reāli izbaudot gan dažādu augu smaržu, gan sajūtot vieglu vēja pūsmu, gan tikko jaušamu kaķa pieskārienu, gan sīkas lietus lāsītes uz vaiga… Patīkami pārsteigti par piedzīvoto, devāmies uz ziepju darbnīcu, kur uzzinājām, no kā agrāk un tagad gatavo ziepes, paši smalcinājām glicerīnu, maisījām katliņā uz plīts, lai veidojas viendabīga masa, ko var saliet formiņās. Mums izdevās neatkārtojamas, smaržīgas un ekoloģiskas ziepītes! Par pozitīvajiem un bagātajiem iespaidiem sakām milzīgu PALDIES radošajam Raiņa mājas kolektīvam un programmai „Latvijas skolas soma” par visu izdevumu segšanu.

Muzejā uzzinājām, ka latviešu puika Žaniņš 9 gadu vecumā sāka apgūt pirmo svešvalodu - vācu valodu. Kur? Ēģiptē pie mācītāja Svensona, lai pēc tam varētu mācīties Daugavpilī, Grīvas vācu skolā. Mums, protams, jāredz, kur tāda Ēģipte Latvijā atrodas! Mēs tur bijām, un, pateicoties vietējās skolotājas Miropijas stāstījumam, uzzinājām daudz interesantu faktu par šo vietu, par baznīcu un kapsētu, pabijām arī 1.pasaules kara tranšejās un bunkurā, senajā Medumu parkā.

Esot Augšdaugavas novadā, būtu nepiedodami, ja mēs neapmeklētu Latvijas galējo dienvidu punktu. Tur samīļojām tēlnieka V.Titāna akmens zīmi „Saules puķe” un reāli izjutām, ko nozīmē būt uz divu Baltijas valstu Latvija – Lietuva robežas.

Šī mūsu ekskursija jau ir pagātne. Bet - mēs esam pārliecināti, ka jāturpina sekot Raiņa dzīves ceļam, ka jāatklāj atlikušie 3 skulpturālās grupas „Latvija saules zīmē” galējie LV punkti, ka jāatrod vietas Latvijā ar tikpat neparastiem nosaukumiem kā Ēģipte, ka jāiepazīst varonīgo latviešu strēlnieku cīņu vietas, ka…

Ekskursija ir beigusies. Lai dzīvo ekskursija!

 

Jaunsilavas pamatskolas 6.klase