Aktualitātes

Līvānu novadā ir 40 kapsētas, no kurām divas ir pilsētas kapsētas (Līvānu pilsētas Jaunie kapi- atvērta kapsēta un Līvānu pilsētas vecie kapi Meža skvērā- daļēji slēgta kapsēta), kā arī pārējās lauku teritoriju kapsētas.

Kapsētu uzturēšanas un apsaimniekošanas kārtību nosaka saistošie noteikumi Nr.10 "Par Līvānu novada kapsētu uzturēšanu un izmantošanu" .

Kapa vietu piešķir kapa vietas uzturētājam, izsniedzot atļauju par kapa vietas izveidošanu, uzturēšanu, ko izsniedz apsaimniekotājs vai kapu pārvaldnieks (Pagasta pārvaldes vadītājs vai Līvānu novada pašvaldības atbildīgā amatpersona-kapu pārvaldnieks). Kapa vietas atļauju var saņemt, ja var pierādīt savu saistību ar mirušo, uzrādot savstarpējus radniecību apliecinošus dokumentus, miršanas apliecību vai īpašuma pārmantošanas gadījumā – uzrādot testamentu, mantošanas apliecību, pilnvarojumu, vai izmantojot ziņas no kapu arhīva datiem par pirmo apbedījumu kapavietā. Kā arī, kapa vietas atļauju var saņemt fiziska persona, kura nav radniecībā ar mirušo personu, bet, kura uzņemas kopt mirušās personas kapa vietu, ja par šo kapa vietu jau iepriekš nav saņemta kapa vietas atļauja.

Apbedīšanas (izvadīšanas) pakalpojumus un kapa rakšanas pakalpojumus kapsētās sniedz mirušā piederīgo izvēlēta persona kapu pārvaldnieka vai kapsētas apsaimniekotāja uzraudzībā. Kapu pārzinis vai kapsētas apsaimniekotājs atbilstoši kapu plānojumam ierāda kapa vietu un ar kapa vietas uzturētāju saskaņo apbedīšanas laiku.

Lai veiktu mirušās personas apbedīšanu, tuviniekiem kapsētu apsaimniekotājam vai kapu pārvaldniekam jāuzrāda šādi dokumenti:

  1. kapa vietas atļauja;
  2. dzimtsarakstu nodaļas izdota miršanas apliecība;
  3. kremēšanas gadījumā – "Urnas pavadvēstule" no krematorija;
  4. personu apliecinošs dokuments.

Kapavieta ir uzturama šādā kārtībā:

  1. kapavieta tiek sakārtota (novākti ziedi, vainagi, zari, izveidota kapa kopiņa u.tml.) ne vēlāk kā gada laikā pēc apbedījuma veikšanas;
  2. kapavieta un tai pieguļošais celiņš regulāri jākopj un jāuztur kārtībā (jānovāc kritušas lapas, zarus, gružus, jānopļauj zāli, u.tml.);
  3. kapavietas apstādījumi nepārsniedz piešķirtas un ierādītas kapavietas robežas;
  4. krūmi un koki, kuri norobežo kapavietu, nav augstāki par 1,5 m;
  5. atkritumus pēc kapavietas kopšanas pabeigšanas nekavējoties nogādā atkritumu savākšanas vietās uzstādītajos konteineros.

Par saistošo noteikumu neievērošanu fiziskajām personām piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz septiņdesmit naudas soda vienībām.

Atbilstoši saistošajiem noteikumiem kapsētās ir aizliegts:

  1. veikt amatnieka pakalpojumus vai tirdzniecību kapsētas teritorijā, ja darbi
  2. nav saskaņoti ar apsaimniekotāju vai kapu pārvaldnieku;
  3. ievest dzīvniekus un apglabāt dzīvniekus;
  4. ārpus kapavietām stādīt kokus, kokveida krūmus un dzīvžogus, novietot soliņus;
  5. patvaļīgi aizņemt kapa vietas vai palielināt ierādītās kapavietas robežas;
  6. ņemt smiltis un zemi neatļautās vietās;
  7. pārvietoties ar motorizētajiem transportlīdzekļiem, izņemot:
  • gadījumus, kad izsniegta apsaimniekotāja vai kapsētu pārvaldnieka atļauja par pārvietošanos ar motorizētu transportlīdzekli (atļauju var saņemt kapu pārvaldnieka vai apsaimniekotāja darba laikā);
  • policijas operatīvajiem transportlīdzekļiem, neatliekamās medicīnas palīdzības un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta transportlīdzekļiem;
  • garīdzniekiem amata pienākumu veikšanai, lai izpildītu reliģiskas vai rituālas ceremonijas;
  • kapsētas apsaimniekošanai un uzraudzībai paredzētajiem transportlīdzekļiem;
  • uzrādot invaliditāti apliecinošu dokumentu, personām ar 1 grupas invaliditāti un personām ar invaliditāti, kuriem ir kustību traucējumi.

Veicot amatnieka pakalpojumus un kapu kopšanas darbus, mehānismi un materiāli jānovieto tā, lai netraucētu kustību kapsētā. Darbus pabeidzot vai beidzoties darba dienai, darba un materiālu nokraušanas vieta jāsakārto, atkritumi, nojauktie kapu pieminekļi un apmaļu paliekas obligāti jāizved no kapsētas.

Ja darbu veikšanai nepieciešams transports, un ir saņemta kapsētas apsaimniekotāja vai pārvaldnieka atļauja, amatnieki, strādnieki un kapu kopēji drīkst izmantot tikai tos celiņus, kuri atbilst transporta līdzekļu izmēriem.

Kapa vietas