Sports

Eiropas meistaru spēles (EMG) ir starptautisks sporta pasākums, kas notiek ik pēc četriem gadiem, lai veicinātu fiziskās aktivitātes un plašas iniciatīvas, kas paaugstina sporta vērtības. Pasākuma mērķis ir socializēt sportistus, kuriem apritējuši 30 gadi, izmantojot sporta sacensības, izklaidi un kultūras aktivitātes. Spēļu pamata vērtība ir mīlēt sportu, vēlēties sacensties, būt vienotiem ar visu valstu sportistiem, izklaidēties.  Spēļu programmā tika iekļauti 30 sporta veidi: no basketbola līdz futbolam, no badmintona līdz peldēšanai, no golfa līdz loka šaušanai.

Turīnā sporta sacensības notika prestižās sacensību vietās: parkos, ainaviskās un vēsturiskās teritorijās. Torino 2019 EMG piedalījās sportisti no visas pasaules. Kopumā bija pārstāvētas 46 valstis. Latviju pārstāvēja astoņi vieglatlēti: Valdis Cela, Juris Baraus (abi Ventspils), Daiga Dābola (Jelgava), Anna Ivbule, Mārīte Vilcāne, Vita Ormane, Vladimirs Poļakovs, Juris Lebedoks (Līvāni).

Starts vērtējams, kā ļoti sekmīgs. Valdis Cela izcīnīja piecas zelta medaļas 80 m/b, 300 m/b, kārtslēkšanā, tāllēkšanā, trīssoļlēkšanā, Juris Baraus zeltu 2000 m šķēršļu skrējienā, bronzu 1500 m. Līvānieši izcīnīja astoņas medaļas. Zelta medaļas izcīnīja Mārīte Vilcāne vesera mešanā (18,71), Vita Ormane 3000 m soļošanā (32:00,01), Juris Lebedoks tāllēkšanā (5,02, jauns Latvijas rekords), sudraba godalgas Mārīte Vilcāne škēpa mešanā (25,92, personīgais rekords), lodes grūšanā (9,58), Vita Ormane vertikālais skrējiens, Vladimirs Poļakovs augstlēkšanā (1,42), Juris Lebedoks trīssoļlēkšanā (10,34). Pārējie rezultāti: Anna Ivbule 4.vieta vesera mešanā (18,08), 5. vieta šķēpa mešana (11,18), diska mešanā (11,31), 6. vieta lodes grūšana ( 5,96). Mārīte Vilcāne 6. vieta tāllēkšana (3,87), trīssoļlēkšana (8,66).

Mūsu mazā kompānija Anna, Mārīte, Vladimirs no sacensībām brīvajā laikā izbaudījām Torūnas daudzveidīgo kultūras un mākslas mantojumu: karaliskās rezidences, vēsturiskos laukumus un UNESCO mantojuma aizsargājamās teritorijas. Turīna pārsteidza ar daudzveidīgajām sporta iespējām. Turīna bija 2006. gada ziemas olimpisko spēļu mājvieta. Šeit ir vingrošanas, šaušanas, jāšanas, paukošanas, airēšanas un peldēšanas dzimtene. Turīnā ir daudzu ziemas sporta veidu pirmsākumi, piemēram, slidošana, alpīnisms un slēpošana. Pilsētā ir 222 augsta līmeņa sporta būves. Pjemontas galvaspilsēta Turīna izceļas ar futbola  klubiem Juventus un Torīno un basketbola klubu Fiat Torino Auxilium.

Turīna ir pilsēta Itālijas ziemeļrietumos Po upes augštecē. Pjemontas un Turīnas provinces administratīvais centrs. Ievērojams ekonomikas un rūpniecības centrs. Turīna ir plašāk pazīstama kā mūsdienu šokolādes un vermuta, Martini un Cinzano dzimtene, autobūves centrs ar tādām firmām kā FIAT un Lancia. Turīna ir dzimšanas vieta arī Itālijas kino, TV un telekomunikāciju biznesam. Turīna pazīstama kā Sardīnijas karalistes galvaspilsēta, ap kuru 19. gadsimtā izveidojās vienotā Itālijas valsts. Pilsēta ir bijusi Eiropas politiskais centrs. 1861. gadā kļuva par pirmo Itālijas galvaspilsētu. Pilsētā atrodas karaliskās ģimenes vasarnīca. Turīnas baznīcā Duomo di San Giovanni atrodas slavenais Turīnas līķauts. Šī pilsēta plaukst jau gandrīz trīs tūkstošgades un katru gadu pievilina tūkstošiem kristiešu svētceļnieku.  Museo egizio ir otrs slavenākais Senās Ēģiptes mākslas muzejs aiz Kairas muzeja.

Pilsētas simbols ir "zibensnovedējs" – Mole Antonelliana – augstākā Turīnas celtne (gandrīz 170 m), kas konkurē ar pašu Eifeļa torni. Šobrīd te atrodas Nacionālais kino muzejs. Muzejā darbojas stikla lifts, kas uzved apmeklētājus skatu laukumā, no kura paveras pilsētas panorāma.

Sezona vieglatlētiem vēl turpinās. Brīvdienās starts Baltijas valstu čempionātā Viļņā un septembrī Eiropas čempionātā vieglatlētikā Venēcijā (Itālijā).

 

Sagatavoja:

Mārīte Vilcāne,

Līvānu novada Multifunkcionālā jaunatnes iniciatīvu centra „Kvartāls” vadītājas vietniece