Noslēgusies Līvānu novada iedzīvotāju iniciatīvas grupas "Savam novadam" organizētā Līvānu novada apceļošanas un izzināšanas spēle "Pieskāriens". Spēle notika ar Līvānu novada mazo grantu projektu finansiālo atbalstu. Projekta īstenošanas laiks 2020. gada 1. jūnijs līdz 2020. gada 1. oktobris.
Projekta mērķis bija izzinošas spēles veidā iepazīstināt novada iedzīvotājus ar savu novadu, sniegt alternatīvas iespējas apceļot un izzināt savu novadu pandēmijas ierobežojumu laikā. Stimulēt jauno tehnoloģiju izmantošanu ceļojumu plānošanā un veikšanā. Izveidot novada apskates objektu digitālo karti, ko novada iedzīvotāji turpmāk varēs izmantot izzinošu atpūtas pasākumu plānošanai. Projekta mērķa auditorija bija novada iedzīvotāji, ģimenes un viesi, kam ir interese novadu un tā apceļošanu. Pandēmijas laikā tā bija alternatīva ierastajiem ceļojumiem ārpus Latvijas.
Spēles laikā tās dalībniekiem katrā pagastā Turkos, Rudzātos, Sutros, Jersikā,
Rožupē un noslēgumā arī Līvānu pilsētā bija jāapmeklē 20 punkti - vietas. Apmeklējot objektus, spēles dalībniekiem tika dota iespēja iepazīties ar novada vēsturi saistītu vietu, ar dabas objektu vai vietu, kas saistīta ar interesantu vietvārdu.
Starp apskatāmajiem vēstures objektiem bija visi trīs novadā esošie pilskalni, divas pasaules kara kauju un notikumu piemiņas vietas, nacionālo partizānu bunkuru vietas un piemiņas vietas, dažādos laikos slēgtās skolas, etnogrāfiskā sēta Šultes.
Ar dabas objektiem saistītās vietas aizveda pie lielākiem un mazākiem ezeriem novada teritorijā - Silavu ezeri, Jersikas ezers, Iesalnieku ezers, Deguma un Skrūzmaņu ezeri. Apskatījām no dažādiem skatupunktiem novadu šķērsojošās upes - Daugavu, Dubnu, Ošu, Feimanku, Šumanku. Vislielākais izaicinājums spēles dalībniekiem bija mūsu novada purvi, jo bija jāiebrien Gaiņu, Pirtssalas (Borovkas), Lielajā Pelēčāres, Medņu, Valnu, Laipu, Jersikas, Krievu, Līvānu un Pēternieku purvos.
Interesanti bija arī ar vietvārdiem saistītas vietas - Suņu sala, Kuces sala, Raganu purvs, Velna ezers, Purva kalns, Koreja, Astes mežs, Slapkova, baltie kalni, Kumeļneica, Rubeņkalns.
Visi apmeklējamie punkti bija papildināti ar Kārļa Bogdāna sagatavotajiem aprakstiem. Lai atrastu spēles punktos izvietotos QR kodus dalībniekiem bija jāiemācās orientēties izmantojot digitālo Google karti un lai atzīmētos punktos jāapgūst rogaininga treniņos lietotā Qrienteering aplikācija.
Kopumā spēli iemēģināja un vismaz vienā posmā savus spēkus izmēģināja 82 novada iedzīvotāji un ciemiņi. Visus 120 punktus apmeklēja 5 komandas un vēl vienai pietika izturības 5 pagastiem.
Projekta noslēguma pasākumā katra komanda prezentēja sevi. Ieskats komandas Mafija prezentācijā. Prezentē Elza Rūsiņa.
“Labvakar dāmas, kungi un pārējie klātesošie!
Man ir atļauts Jūs uzrunāt šajā pasākumā, diemžēl ir noteikts laika ierobežojums manai runai, ne vairāk kā viena stunda. Es saprotu, ka stundas laikā es nevaru izteikt visu, ko gribētu, tāpēc nedaudz saīsināšu savu uzrunu, Tātad Jūs sveicina Mafija!
Šis gads notiek vēsturiski nozīmīgā Žurkas gadā un tāpēc nedomājiet, ka viss notiek neplānoti. Mafija jau krietnu laiku uzdarbojās, lai būtu pandēmija un ierobežojumi, lai tumsas aizsegā varētu darīt savus darbus.
Tā, piemēram, Gaiņu purvu ieņēmām pusdivos nakti, baidoties, ka konkurenti varētu mūs pieķert. Jo kā sapratām vēlāk, tad mums tika likti visādi šķēršļi, lai mēs nevarētu paveikt savus darbus. Mums sanāca ļoti uzmanīgi lavierēt pa govju mīnēto lauku, jo pretinieki bija uzlaiduši uz mūsu takas par govīm maskējušos spiegus, kā arī bija ceļā diversanti- savvaļas liellopu bars, kuri centās iebaidīt mūs baurojot un vicinot ārkārtīgi briesmīgus ragus. Tas vēl bija labi, jo sekoja šķēršļu josla, kur mēs rāpojām un līdām zem augstsprieguma līnijām, ko maigi tautā sauc par elektriskajiem ganiem.
Kādā posmā mums uzglūnēja meža cūķis, bet mēs nenobijāmies un mūsu varonīgais Mafiks to nolika uz lāpstiņām. Cits punkts peldēja upes vidū un tāpēc pamēģinājām to iegūt punktu peldot.
Nevar vienkārši pateikt, kā tas ir paceltu galvu izlauzties cauri divmetrīgām nātrēm un egļu jaunaudzēm, kas koda, dzēla un nelaida cauri bez pārdzīvojumiem.
Tā varētu turpināt ilgi un dikti, bet laiks...laiks. Tāpēc saku, ka Mafija parūpēsies, lai nākošo gadu būtu atkal ekstrēmi apstākļi un ceru, ka organizatori izdomās jaunas idejas, lai šis seriāls notiktu vēl arī citu gadu.”
Pasākuma noslēgumā tika teikts PALDIES! Ikkatrai komandai, kas piedalījās spēlē. Īpašs paldies Ilzei Stivriškai par izturību reģistrējot sacensību dalībniekus spēlei visu trīs mēnešu garumā, paldies par idejām un padomiem apskates objektu izvēlei novada un savu pagasta teritorijā Kārlim Bogdanam, Kristīnei Kirilovai, Rutai Klibiķei, Ēvaldam Kārklim, Paulīnai Zariņai, Aijai Usānei, Janai Ostrovskai, Jurim Švirkstam.
Spēles laikā apkopotā informācija par apskates objektiem, kartes, fotogrāfijas, dalībnieku safotografētais ir apkopoti fotoalbumā, kurš ir pieejams digitālā formātā JIC "Kvartāls" mājas lapā, kā arī pa vienam eksemplāram izdrukātā veidā katrā no novada bibliotēkām.
Paldies Līvānu novada pašvaldībai, paldies atbalstītājiem. Visu komandu vārdā visīpašākais PALDIES Varim Peiseniekam par piedāvāto novada dabas sporta zāli, pārdzīvotajām emocijām, azartu un novada izzināšanu.
Tiekamies pēc gada!
Sagatavoja:
Varis Peisenieks, projekta koordinators
Mārīte Vilcāne, projekta dalībniece