Līvānu novada dome 20. jūnijā Latgales plānošanas reģionam (LPR) ir nosūtījusi vēstuli, kurā pašvaldība atbalsta Zemkopības ministrijas sadarbībā ar Latgales plānošanas reģionu viedokli par nepieciešamību atbalstīt reģiona lauksaimniekus un iesniegt valdībai motivētu lūgumu par iespējamo ārkārtas situāciju lauksaimniecības sektorā Latgales reģionā.
Arī Līvānu novada pašvaldības administratīvajā teritorijā visās lauksaimniecības nozarēs ilgstoša sausuma dēļ sagaidāms ražas samazinājums līdz pat 50 %, ir izkaltuši vai tikai daļēji izdīguši sējumi, radot zaudējumus lauksaimniekiem, nav iespējams sagatavot lopbarību, jo uz laukiem nav zaļās masas, tāpēc ir zaudējumi arī lopkopībai, sausuma dēļ neattīstās augļu dārzos ogu un augļkoku augļi, jo tie nokalst un nobirst, nepietiekoša mitruma dēļ, iznīkst saknes, radot zaudējumus dārzkopībai, u.c..
Līvānu novada domes 2018. gada 20. jūnija vēstule Latgales plānošanas reģionam
Vakar, 19. jūnijā, Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) rakstiski vērsās Zemkopības ministrijā (ZM) ar lūgumu pēc iespējas drīzāk iesaistīties jautājumā par ārkārtas situācijas izsludināšanu dažos novados ilgstošā sausuma dēļ.
LPS aizvadītajā nedēļā sāka saņemt gan rakstisku, gan mutisku informāciju no dažādām pašvaldībām, kā arī saņēma Zemnieku Saeimas vēstuli par vajadzību izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā ilgstošā sausuma dēļ. Jāpiebilst, ka Kuldīgas domes vēstulei bija pievienoti arī 49 novada lauksaimnieku iesniegumi ar lūgumu pēc palīdzības saistībā ar laikapstākļu ilgstošo negatīvo ietekmi uz lauksaimniecisko ražošanu.
Izanalizējusi saņemto informāciju, LPS atbalsta paustos ierosinājumus, tāpēc aicina Zemkopības ministriju pēc iespējas drīzāk iesaistīties šī jautājuma risināšanā un Ministru kabinetu (MK) – noteikt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā, analizējot situāciju katrā pašvaldības administratīvajā teritorijā un paredzot noteiktā režīma darbības ietekmi lauksaimniecības uzņēmumiem vismaz 12 mēnešus.
LPS aicina MK uzdot ZM veikt uzņēmēju atbalsta pasākumus krīzes situācijas pārvarēšanai un daļējai zaudējumu kompensēšanai, kas radušies lauksaimniecības teritorijām ilgstoša sausuma rezultātā, paredzot tam attiecīgu finansējumu, kā arī Zemkopības ministrijai vērsties Eiropas Komisijā ar aicinājumu kompensēt ilgstošā sausuma radītos zaudējumus.
“Lai nodrošinātu operatīvu rīcību savā teritorijā ārkārtas situācijās, pašvaldībām ir nepieciešamas tiesības pieņemt lēmumu par īpaša tiesiska statusa noteikšanu savā teritorijā. Protams, jābūt diskusijai par kārtību, pienākumiem un atbildību, bet uzskatu, ka tikai pašvaldības vislabāk spēj novērtēt konkrēto situāciju savā teritorijā,” pauž LPS priekšsēdis Gints Kaminskis.