Septembra pirmajā sestdienā Latvijas Ordeņu brālības (LOB) biedri pulcējās brālības tradicionālajā salidojumā, kas šogad notika Līvānu novadā. Tikšanās vienmēr ir priecīgs notikums, taču sajūta bija īpaša, jo ilgstošie ierobežojumi sakarā ar Covid 19 situāciju tikšanās prieku dubultoja.
Ceļš uz Līvāniem bija saules apmirdzēts, un tāda bija arī visa diena. Tikām laipni sagaidīti Līvānu novada Kultūras centrā. Rīta gaisu pieskandināja folkloras kopas „Ceiruleits” balsis. Pēc sirsnīgām salidojuma atklāšanas uzrunām, kuras sacīja novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods un LOB priekšsēdētājs Juris Griķis, vērojām saistošu un ļoti informatīvu prezentāciju par Līvānu novada vēsturi un šodienu, kas mijās ar kora un deju kolektīva priekšnesumiem. Saki, ko gribi – Latgale Latvijā ir īpaša! Tik sirsnīgus, tik dzīvespriecīgus cilvēkus sen nebija gadījies sastapt. Līvānu novads ir viens no retajiem, kura teritorija pēc jaunās administratīvi teritoriālās reformas ir saglabājusies nemainīga, un tās priekšsēdētājs Andris Vaivods tikko notikušajās vēlēšanās tika ievēlēts atkārtoti. Par to, ka tā nav nejaušība, varējām pārliecināties paši savām acīm.
Pēc svinīgās salidojuma atklāšanas notika tradicionālā LOB biedru fotografēšanās, pēc kuras devāmies pie Līvānu Atbrīvošanas pieminekļa, lai godinātu brīvības cīņās kritušo latviešu kareivju piemiņu. Ideja par pieminekli radusies 1929. gadā, taču īstenota tikai 1935. gadā (arhitekts Pāvils Dreimanis). Pieminekļa galvenais elements – 15 tonnas smags Krievijas armijas pamests lielgabala stobrs. 1958. gadā, kā padomju varai „netīkams”, tas tika iznīcināts, bet no jauna atklāts 2004. gadā. Savs nopelns tajā arī LOB biedram Pēterim Korsakam.
Līvāni – atslēga Latgales vārtos! Ar sešiem ezeriem, ar skaisto Daugavu un tās vēsturisko pieteku Dubnu, ar vienu no trijām pārceltuvēm, kas vēl Latvijā darbojas un kas arī mūs cēla turp un atpakaļ pār Daugavu. Plostnieks Tālis vasarā to dara vairāk nekā 40 reizes dienā! Pie pārceltuves mūs sagaidīja apbrīnojami dzīvespriecīgā folkloras grupa „Turki”, kuras izdomai un izdarībai nebija gala… Mūsu sirds paldies atraktīvajai grupas vadītājai Terēzijai Rubenei. Viesojāmies arī Līvānu Stikla un amatniecības centrā, ne tikai skatījāmies vēstures liecības, bet stikla pūšanas darbnīcā reāli redzējām, kādi brīnumi tiek uzburti mūsu acu priekšā. Gribot negribot ausīs ieskanējās Raimonda Paula senā dziesma „Stikla pūtējs” ar J.Petera vārdiem – Tā kā stikla pūtējs liktens dzīvi pūš…, veltīta komponista vectēvam. Viesojāmies arī Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā, kas ir viena no pirmajām Latvijas bibliotēkām, kur ieviesta elektroniska grāmato reģistrācija un visa krājuma digitalizācija. Te noskaidrojās, cik šeit iecienītas ir LOB valdes locekles, rakstnieces Māras Svīres grāmatas. Bibliotēka kā dāvinājumu saņēma rakstnieka Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Kārļa Štrāla romānu „Karš”. Grāmata kā dāvana un LOB Pateicības raksts tika pasniegti arī visiem pārējiem kolektīviem un uzņēmumiem, kas salidojuma dalībniekiem šo dienu darīja neaizmirstamu.
Un tad mūs gaidīja īpaši garšas pārsteigumi! Vispirms vietējo uzņēmēju ķiploku brīnumainās pārvērtības, pēc tam – pēc īpašas tehnoloģijas ražoto čipsu degustācija. SIA”GLEAR” valdes loceklis Artis Paegle pastāstīja, ka projekta sagatavošanas periodā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nākusi klajā ar aicinājumu veicināt uzņēmējdarbību Latgales reģionā. Jersikas pagastā satikti atsaucīgi cilvēki, Daugavpils – Rīgas šosejas malā uzbūvēta rūpnīca, projektu īstenojot ar Eiropas Savienības ELFLA līdzfinansējumu. Lielākā atšķirība no citiem ražotājiem – „Jersikas čipsi” nav cepti eļļā un tiem ir mazāk kaloriju un sāls! Pašlaik tiek ražoti vairāku veidu čipsi, tai skaitā ar skābkrējuma un sīpolu, bekona, siera, tomāta un bazilika, kā arī balzamiko etiķa garšām. Kopš ražošanas uzsākšanas nav pagājis ilgs laiks, bet prece jau tiek pieprasīta ne tikai Latvijā vien. Katrs pats sev un arī Līvāniem nosolījāmies turpmāk veikalu plauktos meklēt tikai Jersikas čipsus. Vēsturiski vispopulārākā vieta pagastā ir Jersikas pilskalns, viens no ievērojamākajiem viduslaikos pazīstamā starptautiskā tirdzniecības ceļa no varjagiem uz grieķiem atbalsta punktiem, kur atradusies jau Indriķa hronikā aprakstītās ķēniņa Visvalža Jersikas pils. Diemžēl šobrīd pilskalns atrodas privātā īpašuma teritorijā.
Pēc ekskursijas pa Līvānu rūpniecisko daļu uzzinājām, ka Līvāni kļūst par pasaules optiskās šķiedras citadeli, jo šeit strādā divi pasaules līmeņa šīs nozares uzņēmumi. Augsto tehnoloģiju uzņēmums SIA “Light Guide Optics International” specializējas optiskās šķiedras ražošanā, un lielākā produkcijas daļa domāta medicīnai – uroloģijai, fleboloģijai un kardioloģijai. Uzņēmums ir viens no visstraujāk augošajiem un viens no 100 vērtīgākajiem uzņēmumiem Latvijā, kas dod vairāk nekā 200 darba vietas. Līvānos ražo arī gardu saldējumu, konditorejas izstrādājumus, sava vieta ir kūdras fabrikai, par to visu ir prieks dzirdēt. Braucot cauri pilsētai, pārsteidz tik labi saskatāmās rūpes par iedzīvotāju ikdienu – ir sakoptas skolas, bērnudārzi, skaists stadions un sporta komplekss, top atpūtas zona Dubnas upes krastā.
Gluži nemanot pienācis vakars, atgriežamies Kultūras centrā, kur mūs jau gaida apbrīnojami ņiprā folkloras kopa „Ceiruleits” (vecākā grupa) un gardas vakariņas. Vakara noslēguma daļā devēji bijām mēs – vissirsnīgākie paldies, Pateicības raksti un grāmatas paliks Līvānos kopā ar tēlnieces Vijas Dzintares burvīgu piemiņas medaļu, kuras nosaukums tīri vai domāts mūsu emociju izteikšanai – „Buča”. Bet LOB jubilāriem un arī Jurim Griķim īpaša dāvana no Līvānu stikla meistariem – vāzes, kas pašas kā ziedi. LOB skaistais salidojumu vimpelis nu aizceļos uz Salaspils novadu, kur tiksimies 2022. gadā.
Un vēlreiz LOB pateicības vārdi sirsnīgajam Līvānu novada domes priekšsēdētājam Andrim Vaivodam un viņa tikpat sirsnīgajiem ļaudīm par gūtajām pozitīvajām emocijām un jauno, daudz plašāko skatu uz Līvānu novadu. Paldies, Līvānu novada pašvaldībai, SIA “Light Guide Optics International”, SIA „Ceram Optec”, SIA “Zelta zeme”, IK “SIPRES”, SIA “Ganpekri”, SIA “GLEAR”, pārceltuvei “Vandāni – Līvāni”, SIA “Revima”, Līvānu stikla un amatniecības centram, Līvānu novada Centrālajai bibliotēkai, Līvānu novada Kultūras centram, folkloras kopai „Ceiruleits” (vadītāja Anna Kārkle), folkloras kopai „Turki” (vadītāja Terēzija Rubene), Līvānu novada Kultūras centra jauktajam korim "Rubus" (vadītāja Daiga Koļesničenko), senioru paaudzes tautas deju kolektīvam “Dubnava” (vadītāja Skaidrīte Šķimele), jauniešu deju kolektīvam "Daidala" (vadītājs Grigorijs Eniņš), fotogrāfam Jānim Magdaļenokam, Guntai Daugavietei, Jānim Vaivodam, Indrai Upeniecei, Inesei Valainei, kā arī daudziem citiem, kas iesaistījās salidojuma tapšanā un norisē! Diena paskrējusi kā vēja spārniem, emocijām bagāta un laimīga.
Latgalē tomēr ir ĪPAŠI ļaudis!
LOB biedru vārdā – Lia Guļevska, Kamena Kaidaka
Foto: Ziedu nolikšana pie Līvānu Atbrīvošanas pieminekļa
/Jāņa Magdaļenoka foto/