No 26. līdz 30. oktobrim visā Latvijā norisinājās Karjeras nedēļa, kurā iesaistījās arī Līvānu novada pašvaldība. Šogad Karjeras nedēļas tēma bija jauniešu karjeras plānošanā iesaistīto pušu – skolotāju, karjeras konsultantu, ģimenes locekļu, uzņēmumu un darba devēju – loma mērķtiecīgu karjeras lēmumu pieņemšanā. Šī gada sauklis: “Klau! Sadzirdi un liec aiz auss!”, kurš aicināja skolēnus ieklausīties apkārtējo aicinājumos un padomos, tomēr gala lēmumu pieņemt pašiem.
Šogad Karjeras nedēļa noritēja nedaudz savādāk kā citus gadus. Diemžēl daudzās tikšanās ar dažādiem Līvānu novada profesiju pārstāvjiem tika atceltas, tomēr gluži bez jebkādām aktivitātēm skolēni nepalika. Rožupes pamatskolā un Jaunsilavas pamatskolā tika rīkota 2.-4. klases skolēnu zīmējumu izstāde “Mans karjeras palīgs – karjeras konsultants”, kurā skolēni zīmēja savu ideālo karjeras konsultantu. Turklāt ne tikai kā profesijas pārstāvi, bet gan kā draugu vai padomdevēju.
Daudzi skolēni izvēlējās atainot savus vecākus vai draugus, draudzenes, uzskatot, ka tieši šie cilvēki ir viņu labākie padomdevēji, daļa skolēnu uzzīmēja skolas karjeras konsultanti. Zīmējumos tika norādīts – karjeras skolotājai jābūt labai, smaidīgai, atsaucīgai, gudrai un skaistai. Citi izvēlējās zīmēt kādu nezināmu, neparastu karjeras konsultantu, piemēram, dzīvnieka tēlu. Varbūt tas ir pašu bērnu iekšējais dzīves padomdevējs? Pāri visam gan bija skolēnu neviltotais prieks, ieraugot savus darbiņus izstādē. Neparastie un daudzveidīgie skolēnu zīmējumi tapa jau pirms KN radošajās nodarbībās kopā ar pedagogu karjeras konsultantu.
Jaunsilavas pamatskolā savas radošās izpausmes zīmēšanā parādīja arī 1. klase izstādē “Mana sapņu profesija”. Skolēnu izvēlētās profesijas bija daudzveidīgas kā krāsainās rudens lapas – mūziķis, friziere, mednieks, zobārsts… Katram bija savs unikālais redzējums. Arī šie darbiņi tapa jau pirms KN, darbojoties radošajā nodarbībā kopā ar pedagogu karjeras konsultantu. Izstāde par tādu pašu tēmu notika arī Līvānu 2. vidusskolā, kurā 1. un 2. klase pasapņoja par savām nākotnes profesijām. 2. klases skolēni savus darbus pirms izstādes prezentēja klasē, tādējādi uzlabojot latviešu valodas zināšanas, kā arī prasmi uzstāties.
Savukārt Līvānu 2. vidusskolas 3. klase iepazina vienu no karjeras palīgiem – karjeras konsultantu. Skolēni aizpildīja darba lapu, kurā uzzināja, kādi ir šajā profesijā nepieciešamie “darba rīki”, kādi ir galvenie pienākumi un kādas rakstura īpašības nepieciešams, lai strādātu par karjeras konsultantu. Skolēni uzzināja arī par citām radniecīgām profesijām un pārbaudīja savas zināšanas, mēģinot izdomāt kādu profesiju uz sava vārda pirmā burta.
Visu skolu 7.-9. un 10.-12. klasēm šogad bija lieliska iespēja iesaistīties Valsts izglītības attīstības aģentūras organizētajā tiešsaistes diskusijā “Uzklausi, padomā un izlem pats!”. Diskusiju bija iespējams vērot VIAA Facebook kontā “Tavai karjerai”. Sarunas laikā ikviens skolēns varēja uzdot jautājumu dziedātājai Patrishai, Rīgas Stradiņa universitātes Karjeras centra karjeras konsultantei Baibai Prauliņai, uzņēmuma “Bluo Shock Race” dibinātājam un vadītājam Artim Dauginam, kā arī BMX braucējam un trenerim, ekstrēmā sporta biedrības “Rave team” dibinātājam Robertam Klēpim. Diskusiju vadīja Magnuss Eriņš.
Šogad KN ietvaros notika tiešsaistes diskusija vecākiem “Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?”, kurā varēja iesaistīties arī skolu karjeras konsultanti, skolotāji un citi interesenti. Šīs diskusijas eksperti bija organizāciju psihologs Reinis Lazda, ārsts psihoterapeits, personālatlases konsultants Andris Jansons, Mārupes valsts ģimnāzijas karjeras konsultante Ilze Rūtenberga un divu meitu mamma Baiba Sipeniece-Gavare. Diskusiju vadīja Edijs Bošs. Šajā diskusijā tika sniegti ieteikumi par to, kad sākt runāt par karjeras izvēli, kā to darīt un kā palīdzēt savam bērnam izvēlēties turpmāko ceļu. Pēc diskusijas noskatīšanās aptaujātie vecāki atzina, ka tā bijusi noderīga. Turklāt labāk būtu šādus pasākumus arī turpmāk organizēt tiešsaistē, jo tas ir ērti un nav jādomā par to, kā nokļūt līdz pasākuma norises vietai. Šādu pasākuma formātu par labu atzinuši arī aptaujātie skolēni.
Abu diskusiju ieraksti joprojām pieejami VIAA Facebook kontā facebook.com/TavaiKarjerai/ un Youtube: youtube.com/VIAAlv, kā arī VIAA mājaslapas sadaļā “Karjeras atbalsts”.
Jāpiebilst, ka skolās Karjeras nedēļas laika notika klases stundas par dažādiem karjeras jautājumiem, kuras vadīja klašu audzinātāji. Līdz ar to, par spīti ierobežojumiem, nedēļa tika pavadīta interesanti un izzinoši, aktualizējot ar skolēnu karjeras izvēli saistītos jautājumus. Piemēram, Jaunsilavas pamatskolas 6. klases audzinātāja Skaidrīte Bērziņa kopā ar saviem skolēniem izmēģināja jauno Valsts izglītības attīstības aģentūras spēli “Kā kļūt par profesionāli”, kas tapusi projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Kā atzina audzinātāja, spēle skolēniem likusies gana interesanta un stundas gaitā čaklākie skolēni iepazinuši pat vairākas profesijas.
Paldies visām Līvānu novada skolām par iesaistīšanos Karjeras nedēļas aktivitātēs!
Karjeras nedēļu Latvijā jau astoto gadu organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) un to finansē ESF projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.
“Ir liels gandarījums, ka šī gada COVID ierobežojumi nebija šķērslis veiksmīgai Karjeras nedēļas norisei. Jaunieši aktīvi līdzdarbojās gan reģionu organizētajos pasākumos, gan nacionālā līmeņa diskusijas tiešraidē, iesūtot sev interesējošos jautājumus par karjeras izvēles tēmu un paužot savas domas tiešsaistes aptaujā. Īpaši liels prieks ir arī par Latvijas pilsētu un novadu skolu karjeras pedagogu atbalstu, atrodot inovatīvus veidus, kā jauniešus ieinteresēt un iesaistīt ar karjeras izvēli saistīto jautājumu diskusijās un pārrunās arī attālināti,” saka Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) informācijas un karjeras atbalsta departamenta direktore Valda Akmentiņa.
Šogad Karjeras nedēļas pasākumos iesaistījās jaunieši no 70 pilsētu, novadu un pašvaldību apvienību izglītības iestādēm un 17 Profesionālās izglītības kompetences centriem (PIKC). Vairāk nekā 1080 dažādos grupu pasākumos attālināti un tiešraidēs piedalījušies vairāk nekā 68 000 jauniešu.