Izglītība
VIAA NAP un ESF logo

Turpinoties ESF projektam "Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs", viens no pedagoga karjeras konsultanta darbības virzieniem ir pilnveidotā mācību satura un pieejas īstenošana. Tā ir pedagoga karjeras konsultanta sadarbība ar mācību priekšmetu pedagogiem, izvērtējot mācību priekšmetu programmas, identificējot tajās karjeras vadības prasmes un izstrādājot metodiskus materiālus karjeras izglītības integrēšanai pilnveidotajā mācību saturā, stundu vadīšana kopā ar mācību priekšmetu skolotājiem, iekļaujot karjeras atbalsta jautājumus. 

Lūk, stāsts par vienu no šādām mācību stundām:

Ķīmijas un bioloģijas stundu tematus vislabāk apgūt reālajā dzīvē, tāpēc Līvānu 2. vidusskolas 12. klase kopā ar bioloģijas un ķīmijas skolotāju O. Rozenšteini devās izpētīt, kā darbojas attīrīšanas iekārtas un kāds ir notekūdeņu attīrīšanas process.

Skolēni klātienē apmeklēja Līvānu notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kur par attīrīšanas procesu sīkāk pavēstīja Vladimirs Kuzmins. Viņš pastāstīja skolēniem par organiskajiem atkritumiem, ko rada cilvēki un kuri nonāk attīrīšanas iekārtās, kā arī iepazīstināja skolēnus ar attīrīšanas procesu: sākumā ūdens tiek atdalīts no dažādiem organiskajiem un ķīmiskajiem piemaisījumiem, piemēram, taukiem. Tālāk ūdens tiek iepildīts betona rezervuāros, kuros notiek turpmākais attīrīšanas process. Rezultātā tiek iegūts tīrs ūdens, kuru iepludina Daugavā. Par lielu pārsteigumu skolēniem, šo ūdeni drīkst arī lietot uzturā. No pārpalikušajiem derīgajiem organiskajiem atkritumiem tiek izstrādāts mēslojums, kuru var izmantot dārzos un siltumnīcās.

12. klases skolēni atzina, ka šī noteikti bijusi viena no interesantākajām stundām, kuras norisē redzēts un uzzināts daudz jauna un pārsteidzoša. No skolēnu atsauksmēm:

“Man ļoti patika šī stunda. Pirmkārt, tāpēc, ka nebija jāsēž klasē. Otrkārt, tāpēc, ka es uzzināju ļoti daudz jaunas informācijas.”

“Līdz šim es nesapratu kā tas viss notiek, kur nonāk netīrais ūdens, kā tas tiek attīrīts, bet tagad ir skaidrs, cik šis process nozīmīgs. Mums parādīja un pastāstīja par katru attīrīšanas posmu, nevarēju iedomāties, ka no organiskajiem atkritumiem, kas rodas attīrīšanas procesā, var iegūt mēslojumu. Kopumā šī bija neparasta un ļoti aizraujoša ekskursija. Vienīgi gribētos labāk saprast, kā var zināt, ka ūdens ir pietiekoši tīrs un kā īsti notiek process lielajos rezervuāros, kur tas tiek attīrīts.”

“Nesen man bija iespēja apmeklēt Līvānu attīrīšanas iekārtas. Te es pārliecinājos, cik šis process ir laikietilpīgs. Krietni ilgāks nekā varētu šķist. Šī informatīvā stunda iemācīja kā pareizi pārstrādāt un izmantot visu, ko vien var, kā arī cienīt citu darbu.”

“Tur mums parādīja, kā ar dažādām iekārtām tiek attīrīts ūdens no dūņām un atkritumiem. Manuprāt, ir ļoti interesanti uzzināt ko jaunu. Liels paldies V. Kuzminam, kurš mums visu pastāstīja un parādīja.”

“Patiesībā bija ļoti interesanti, gribējās tur pabūt ilgāk. Cilvēks, kurš mums visu pastāstīja, bija ļoti interesants, un viņa stāstījumu bija viegli saprast.”

Paldies par atsaucību Līvānu DZKS valdes loceklim Guntim Stiprajam un arī Vladimiram Kuzminam, kurš iepazīstināja skolēnus ar ūdens attīrīšanas procesu!

 

Jaunieši pie ēkas ieejas