2018. gada nogalē Latvijas Universitāte (LU) uzsāka Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījumu, kas notiek pēc Veselības ministrijas pasūtījuma ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu.

Katram no pētījumā iekļautajiem cilvēkiem ir nosūtīta Latvijas Universitātes un Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) vēstule ar aicinājumu piedalīties pētījumā*. CSP intervētāji personiski sazinās ar izvēlētajiem Latvijas iedzīvotājiem, lai vienotos par iespējamo klātienes intervijas laiku un vietu. Intervijā ir iekļauti vairāk nekā 150 jautājumi par veselības stāvokli, pašsajūtu, dzīvesveidu, iedzimtību. Pēc intervijas pētījuma dalībniekiem ir iespēja bez maksas veikt asinsanalīzes holesterīna un glikozes līmeņa noteikšanai asinīs, kā arī arteriālā asinsspiediena mērījumus.

"Es ļoti lūdzu iedzīvotājus, kuri saņēmuši vēstuli no Latvijas Universitātes un Centrālās statistikas pārvaldes, būt atsaucīgiem un veltīt laiku intervijai, kā arī izmantot iespēju bez maksas veikt asinsanalīzes holesterīna un glikozes līmeņa noteikšanai. Šis Latvijai ir ļoti nozīmīgs pētījums - tas palīdzēs atklāt ne vien esošo situāciju Latvijas iedzīvotāju dzīvesstila un veselības jomā, bet arī ļaus saprast, kas ir mainījies 10 gadu laikā, kopš tika veiks iepriekšējais līdzīga satura pētījums," aicina LU profesors Andrejs Ērglis.

Latvijas iedzīvotāju intervēšana notiek laika posmā no 2018. gada 9. novembra līdz 2019. gada 30. martam. Ticamu rezultātu iegūšanai ir svarīgi, lai ikviens pētījumā iekļautais Latvijas iedzīvotājs piedalītos, tādēļ ļoti ceram uz iedzīvotāju atsaucību!

Iegūtie rezultāti palīdzēs novērtēt valsts veselības politikas un veselību veicinošo pasākumu efektivitāti, kā arī rast idejas situācijas uzlabošanai veselības jomā Latvijā.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji, kuri saņēmuši LU un CSP uzaicinājumu piedalīties pētījumā, ir aicināti sazināties pa bezmaksas konsultatīvo tālruni 80008811 darbdienās no plkst. 10.00 līdz 18.00 vai rakstot uz kardio@csb.gov.lv.

Pētījums notiek Eiropas Sociālā fonda projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.

* Pētījumā piedalīties ir aicināti 6000 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 25 līdz 74 gadiem, kuri izvēlēti, izmantojot varbūtisko atlasi.