Tuvojas tirdziņu sezona, tādēļ izskatīsim amatnieku un mājražotāju saimnieciskās darbības veikšanas  vienkāršoto variantu.

Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11.10 pants nosaka, ka  Valsts ieņēmumu dienestā var izvēlēties iegādāties patentu, kas ietver iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par fiziskās personas saimniecisko darbību.

Kas ir patentmaksa un kas to var maksāt?

Patentmaksa ir fiksēts nodoklis, ko var izvēlēties maksāt fiziskā persona, kuras ieņēmumi  pirmstaksācijas gadā nepārsniedz 15000 EUR, un  kas veic saimniecisko darbību vienā no profesijām:

  • ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība, kā arī  apģērbu un apavu izgatavošana un labošana (piemēram, šuvējs, drēbnieks, piegriezējs, kurpnieks);
  • pulksteņu un slēdzeņu labošana, kā arī citi sadzīves pakalpojumi (piemēram, pulksteņmeistars, kalējs, juvelieris, slēdzeņu atslēdznieks, kapu/akmens plākšņu izgatavotājs);
  •  amatniecības izstrādājumu  izgatavošana (piemēram, podnieks/keramiķis, stikla izstrādājumu izgatavotājs un apdarinātājs, koka/pinumu  un tiem radniecīgu materiālu  mākslas priekšmetu izgatavotāji);
  • floristika;
  • fotografēšanas pakalpojumi;
  • skaistumkopšanas pakalpojumi;
  • privātie mājsaimniecības pakalpojumi (piemēram, skursteņslauķis, apkopējs, mājkalpotājs, auklis, aprūpētājs, skolēnu pavadonis, fizioterapeits).

Cik liela ir patentmaksa?

Patentmaksa ir konstants lielums, kas nav atkarīgs no kalendārā mēneša saimnieciskās darbības ienākumiem.  Tās apmērs Rīgas pašvaldības teritorijā ir 100 EUR/mēnesī, bet pārējās pašvaldību teritorijās ir 50 EUR/mēnesī. Patentmaksu var maksāt par vienu, trim, sešiem kalendāra mēnešiem vai vienu gadu.

Samazinātai patentmaksai 17 EUR/gadā vai 9 EUR/pusgadā var pieteikties fiziskas personas, kurām:

  • ir piešķirta vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi) un ir tiesības piemērot pensionāra neapliekamo minimumu vai tā atzīta par personu ar 1. vai 2. grupas invaliditāti;
  • saimnieciskās darbības ieņēmumi pirmstaksācijas gadā nepārsniedz 3000 euro;
  • nav algas nodokļa maksātāji.

Kādi ir pienākumi patentmaksas maksātājam?

Patentmaksas maksātāji veic tikai ieņēmumu uzskaiti (t.i., saimnieciskās darbības ieņēmumu uzskaite kārtojama ieņēmumu un izdevumu uzskaites reģistrā hronoloģiskā secībā,  ar nosacījumu, ka aizpilda tikai tās ailes, kas attiecas uz saimnieciskās darbības ieņēmumu reģistrēšanu).

Patentmaksas maksātāji, saņemot samaksu par darījumiem skaidrā naudā, nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai, var nelietot kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas. Patentmaksas maksātājam ir pienākums izsniegt reģistrēto kvīti pēc darījuma partnera pieprasījuma.

No deklarācijas iesniegšanas patentmaksātāji ir atbrīvoti.

Kā pieteikties patentmaksai?

Fiziska persona iesniedz Valsts Ieņēmumu dienestā reģistrācijas iesniegumu ne vēlāk kā 7 darbdienas pirms vēlamā patentmaksas piemērošanas datuma.

Patentmaksu ieskaita VID valsts budžeta ieņēmumu kontā divu darbdienu laikā pēc iesnieguma par patentmaksas maksāšanu iesniegšanas VID:

Konts:LV61TREL1060000710000; Saņēmējs: Valsts kase; Reģ. Nr. 90000050138; BIC kods: TRELLV22

 

Amatnieki un mājražotāji var izvēlēties maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli arī vispārējā kārtībā.

 Papildus informāciju par patentmaksu skatīt VID mājas lapā sadaļā Privātpersonām - Saimnieciskās darbības veicēji https://www.vid.gov.lv/lv/saimnieciskas-darbibas-veiceji

Informāciju sagatavoja

Līvānu uzņēmējdarbības atbalsta centra vadītāja

Inese Stahovska