1.februārī noslēdzās jau devītā ikgadējā aptauja, kurā Līvānu novada dome aicināja iedzīvotājus novērtēt novada attīstības tendences un dažādu pakalpojumu kvalitāti novadā. Aptauja tiek rīkota, lai pārliecinātos, cik veiksmīgi tiek īstenota pašvaldības attīstības programma – plānošanas dokuments, kurā uzskaitīti reāli veicamie darbi un projekti, kas nepieciešami, lai novads daudzpusīgi attīstītos.

Šogad, ņemot vērā COVID 19 drošības pasākumus, aptauja notika tikai elektroniski. Paldies visiem, kas tajā piedalījās un izteica savu viedokli!

Ar apkopotajiem aptaujas rezultātiem katru gadu  tiek iepazīstināta pašvaldības vadība, kura tos izvērtē un spriež par to, kurai jomai nepieciešams veltīt lielāku uzmanību, iespējams, vajadzīgas izmaiņas attīstības programmā. Ja tādas ir nepieciešamas, tad attīstības programma tiek koriģēta, iekļaujot vai tieši pretēji izslēdzot, kādu punktu no plānoto darbu saraksta, ja tas kļuvis neaktuāls.  Attīstības programma ir cieši saistīta ar pašvaldības budžetu un tā ietvaros plānotajiem darbiem.

 

KOPUMĀ

Kopumā analizējot aptaujas rezultātus, var secināt, ka novada iedzīvotāji visvairāk ir apmierināti ar vides sakoptību – 89,2% drīzāk apmierināti vai ļoti apmierināti, ielu apgaismojums – 79,5%, kas ir augstākais rādītājs kopš 2012.gada. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, iedzīvotāji daudz augstāk novērtējuši ielu apgaismojuma kvalitāti, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus un veloceliņu kvalitāti. Sabiedrības informēšanu – 78,9%, gājējiem domātu ielu infrastruktūra (ietves, celiņi, gājēju pārejas u.tml.) – 76,5%. Ar atkritumu savākšanas/izvešanas pakalpojumiem apmierināti 74,1% aptaujas dalībnieku. Ar domes vadības darbu apmierināti ir 71,7 procenti aptaujāto – tas ir nedaudz vairāk kā pirms gada un augstākais rādītājs pēdējos 5 gados.

Procentuāli lielākais apmierinātības samazinājums vērojams sabiedriskās kārtības nodrošināšanas, sabiedriskā transporta, kultūras un izklaides pakalpojumu jomās, kas, iespējams, saistīts ar COVID-19 ierobežojumu ietekmi uz cilvēku ierasto ikdienu.  

Kopumā par pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem un dzīvi Līvānu novadā 2020.gadā ir apmierināti 80,7% aptaujas dalībnieku, kas ir par nepilniem 3% augstāks rādītājs nekā gadu iepriekš un augstākais pēdējo piecu gadu periodā. Arī aptaujas dalībnieku pozitīvais vērtējums kopumā par aizvadītajā gadā paveikto Līvānu novada attīstībā ir augstākais pēdējo 5 gadu periodā un sasniedza 78,3%.

 

Ko aptaujas dalībnieki visbiežāk ir aktualizējuši? 

 

CEĻI UN IELAS

Vairākās atbildēs pie trūkumiem tiek norādīts Rīgas ielas sliktais tehniskais stāvoklis un problēmas ar iesēdušajiem aku vākiem. 2020.gadā tika rekonstruēti 27 kritiskākajā stāvoklī esošie kanalizācijas aku vāki.  Rīgas ielas seguma atjaunošana (kas ietver arī jaunu kanalizācijas aku vāku izbūvi) posmā no Biedrības ielas līdz pilsētas robežai Daugavpils virzienā ir viena no pašvaldības prioritātēm jaunajā plānošanas periodā, un tiek meklētas iespējas piesaistīt valsts un ES fondu finansējumu.

Iedzīvotāji kā problēmu norāda apvedceļa neesamību. Līvānu novada pašvaldība izvērtē iespējas  jauna  piebraucamā  ceļa būvniecībai, kurš savienotu Līvānu industriālās zonas Celtniecības ielu ar Valsts vietējās nozīmes ceļu V757 Grīva-Stari, kurš tālāk savienots ar valsts galveno autoceļu A6 Rīga – Daugavpils – Krāslava – Baltkrievijas robeža. Tiktu atslogota  Stacijas ielas dzelzceļa pārbrauktuve, Stacijas ielas krustojums ar Rīgas ielu un pilsētas centrs kopumā. Šī iecere iekļauta arī attīstības programmā, un tiks meklētas iespējas to realizēt jaunajā plānošanas periodā.

Vairākās anketās tiek norādīts, ka sliktā stāvoklī ir gājēju tilts pāri Dubnai. Pašvaldība 2021.gada budžetā paredzējusi līdzekļus tā rekonstrukcijas tehniskā projekta izstrādei. Paši rekonstrukcijas darbi tiek plānoti uz 2022.gadu.

Tāpat tiek norādīts uz problēmām Ubaglīča ielu pārbūves darbos. Šis ir sarežģīts objekts, jo pārklājās pašvaldības un Sadales tīklu projekts. Sadales tīkli savus darbus Ubaglīcī ir pabeiguši, tāpēc ielu pārbūves un apgaismojuma izbūves darbi mikrorajonā šogad varētu notikt raitāk.

Satiksmes drošības jautājums ir bijis aktuāls arī citus gadus, šoreiz biežāk tiek norādīts uz “gulošo policistu” nepieciešamību vairākās vietās. Ar Latvijas valsts ceļiem notiek saskaņošanas darbi par ātruma slāpētāju uzstādīšanu Krustpils – Jelgavas ielu rajonā, kā arī vairāku papildus ceļazīmju uzstādīšanu pie JIC “Kvartāls”, Zaļā ielā un Zemgales ielā. Pašvaldība arī turpmāk izvērtēs iespējas papildus ātruma slāpētāju un ceļazīmju uzstādīšanai un citu satiksmes drošības pasākumu veikšanai.

Joprojām diezgan daudz komentāru ir par pagastu ceļiem, kurus iedzīvotāji lūdz uzlabot. Pašvaldība šajā gadā ir paredzējusi izstrādāt deviņu pašvaldības autoceļu un ielu rekonstrukcijas tehniskos projektus (8 no tiem pagastu teritorijās), kuru īstenošanai tiks meklētas iespējas piesaistīt ES fondu finansējumu jaunajā plānošanas periodā. Pašvaldībai ir izdevies panākt, ka Latvijas Valsts  ceļi 2021. gadā  paredzējuši veikt  grants segas pārbūvi un dubulto  virsmas apstrādi valsts autoceļa Špoģi – Arendole – Upmala – Sīļi posmam Muktupāveli – Neicenieki. 2023.gadā darbi paredzēti valsts autoceļa Līksna– Kalupe – Upmala – Rožupe posmam Rožupe –Vanagi 1,9 km garumā. Kā arī februāra sākumā ir saņemta ziņa, ka ir atbalstīta arī autoceļu Grīva – Stari (0 –3,5km) un Rožupe – Rudzāti – Varakļāni (10,7 –14,7km) sakārtošana.

Vairāki Rudzātu iedzīvotāji norāda uz ciemata centrālā laukuma slikto tehnisko stāvokli. Pašvaldība šī gada budžetā ir paredzējusi līdzekļus stāvlaukuma seguma atjaunošanas tehniskā projekta izstrādei.

ATPŪTAS IESPĒJAS

Līdzīgi kā iepriekšējā aptaujā, aktuāli ir jautājumi par estrādi, peldvietu, pastaigu celiņiem. 2020.gadā tika uzsākts darbs pie Līvānu pussalas teritorijas attīstīšanas, kur taps daudzi nepieciešami tūrisma, atpūtas un sporta infrastruktūras objekti. Tiek meklētas iespējas finansējuma piesaistei pussalas tālākai attīstībai.

Daudz ir komentāru par peldvietas nepieciešamību. Atpūtas vietā Daugavas krastā aiz katoļu baznīcas arī šogad tiks nodrošinātas ģērbtuves, atkritumu urnas, tualete. Arī pussalas attīstības projektā ir paredzēta labiekārtota peldvieta.

Arī šoreiz iedzīvotajiem ir ierosinājumi, kas saistīti ar sabiedrisko ēdināšanu un viesnīcu pakalpojumiem. Pašvaldībām Latvijā nav atļauts nodarboties ar uzņēmējdarbību, tāpēc šo jomu attīstība ir privāto uzņēmēju rokās. Pussalas tālākā attīstība varētu veicināt arī šo pakalpojumu attīstību. Jau šobrīd ir interese no investoriem viesnīcu un tūrisma pakalpojumu attīstīšanā pussalā.

Vairāku lauku teritoriju iedzīvotāju anketās tiek norādīts, ka ir nepieciešams arī ciematos uzstādīt labiekārtotus rotaļu laukumus. Pašvaldība jau šovasar katrā no pagastiem uzstādīs labiekārtotus bērnu rotaļu laukumus. Tam paredzēts izmantot konkursā “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība 2020” iegūto naudas balvu nominācijā “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība Latgales plānošanas reģionā  2020” kā arī papildus nepieciešamos līdzekļus no pašvaldības budžeta. Rotaļu laukumu šogad paredzēts uzstādīt arī pirmsskolas grupiņas bērniem Laimiņas sākumskolas teritorijā. Papildus soliņus paredzēts uzstādīt arī pie bērnu rotaļu laukuma Domes ielā 3.

 

DZĪVOJAMAIS FONDS

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, vairākās anketās tiek noradīts uz nepieciešamību siltināt daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas. Pašvaldība ir uzņēmusies sniegt atbalstu iedzīvotājiem piecu daudzdzīvokļu māju siltināšanas projektu virzīšanai, kas ir ļoti laikietilpīgs process, jo ir daudzas lietas nepieciešams precizēt un saskaņot, izvērtēt kredītiestāžu sniegtās iespējas sniegt aizdevumu pašvaldības SIA “Līvānu siltums” ēku siltināšanai pēc ESKO principa. Šobrīd jau ir noslēgušies būvdarbu iepirkumi mājām Vecticībnieku ielā 6 un Rīgas ielā 128. Izsludināti būvdarbu iepirkumi mājām Kurzemes ielā 8 un Lāčplēša ielā 15. Notiek saskaņošana ar valsts  attīstības finanšu institūciju “ALTUM” par mājas Rīgas ielā 37 siltināšanas darbu iepirkumu.

Dzīvokļu īpašniekiem ir jāsāk apzināties, ka daudzdzīvokļu māju īpašnieki ir dzīvokļu īpašnieku kopums, bet nevis valsts vai pašvaldība, kā tas bija padomju laikos. Pašvaldībai katrā no mājām pieder tikai daži dzīvokļi un tā ir tikai viens no dzīvokļu īpašniekiem. Daudzdzīvokļu mājas apsaimnieko pašvaldības kapitālsabiedrība “Līvānu dzīvokļu un komunālā saimniecība”, taču ar iedzīvotāju maksājumiem/maksājumu uzkrājumiem nepietiek, lai veiktu apjomīgus remontdarbus. Jāveido uzkrājumi no īpašnieku un īrnieku ieguldījumiem. Turklāt par māju renovēšanu var lemt tikai paši dzīvokļu īpašnieki – to nosaka likums.

Daudzdzīvokļu māju novecošana un apsaimniekošanas problēmas aktuālas ir arī pagastu ciematu iedzīvotājiem.

KOMUNĀLIE PAKALPOJUMI

Vairākās anketās parādās viedokļi par atkritumu apsaimniekošanu, to uzskaiti.  Atkritumu apsaimniekošana kopumā tiek vērtēta atzinīgāk nekā iepriekšējos gadus, daudz paveikts atkritumu šķirošanas jomā. Problēmas joprojām sagādā tie privātmāju iedzīvotāji, kuri savus sadzīves atkritumus mēdz izmest daudzdzīvokļu māju atkritumu savākšanas punktos, kas ir aizliegts. Tiek strādāts ar tiem īpašniekiem, kuriem vēl nav noslēgti līgumi par atkritumu apsaimniekošanu. Noslēgto līgumu skaits ar privātmājām pēdējos gados ir pieaudzis. Smilšu ielā rudenī tika uzstādīts pirmais slēdzamais atkritumu laukums, kas krietni samazināja nelegāli izmesto atkritumu apjomu šajā laukumā. Šogad pašvaldība budžetā ir paredzējusi līdzekļus slēdzama laukuma izveidei arī Rīgas ielā 153. Pie vecā tirgus laukuma paredzēts izbūvēt jauns šķirošanas laukumu.

Atgādinām, ka Rīgas ielā 2 b, Līvānos, ikvienam ir iespējams nodot šādus atkritumu veidus: neizjauktu sadzīves elektroniku; tehnisko stiklu (logu stikls), izņemot pakešu logu; stikla pudeles un burkas; kartonu un papīru (tīru un sausu); PET pudeles, plastmasas kannas ar 1 un 2 marķējumu; iepakojumu plēves; metāla iepakojumus; būvgružus (par maksu); riepas (par maksu); luminiscētās (dienas gaismas) lampas (par maksu); lielgabarītu (jābūt noslēgtam atkritumu apsaimniekošanas līgumam).

Vairāki pagastu iedzīvotāji norāda, ka būtu nepieciešams pagastos šķirošanas konteinerus izvietot vairākās vietās.

Pašvaldības vadība regulāri tiekas ar pašvaldības kapitālsabiedrību vadību, to skaitā arī ar SIA “Līvānu dzīvokļu un komunālā saimniecība” vadību, un tiks pārrunāts arī par aptaujā aktualizētajām problēmām.

SABIEDRISKĀ KĀRTĪBA

Aktuāla problēma aptaujas dalībniekiem ir sabiedriskās kārtības jautājumi un pašvaldības policijas neesamība.

Pašvaldības vadība regulāri tiekas ar Valsts policijas vietējo un reģionālo vadību, lai pārrunātu un aktualizētu sabiedriskās kārtības un ceļu satiksmes drošības jautājumus.  

Jautājums par pašvaldības policijas izveidi ir pašvaldības dienas kārtībā jau vairākus gadus, bet pagaidām tas ir ticis atlikts sakarā ar ierobežotajām budžeta iespējām. 

VIDE

Anketās kā viena no aktuālākajām vides problēmām tiek minēta nepabeigtās daudzdzīvokļu mājas. Arī ar šo problēmu pašvaldība cīnās jau vairākus gadus. Šīs mājas ir privātīpašums, tāpēc pašvaldībai ir ierobežotas iespējas šo jautājumu atrisināt ātri. Līvānu pašvaldībai ir pieredze privātpersonai piederoša grausta nojaukšanā, kad pirms vairākiem gadiem tika nojaukts grausts Rīgas ielā. Tas ir juridiski sarežģīts process, un diemžēl te sākotnēji ir jāiegulda vairāki desmiti tūkstoši pašvaldības budžeta līdzekļi, pie tam nereti ir problemātiski iztērētos līdzekļus no īpašniekiem piedzīt. Patlaban notiek pārrunas ar vairākiem nepabeigto 5stāvu māju privātīpašniekiem par īpašumu sakārtošanu. Daudzdzīvokļu māju graustu īpašniekiem ir piemēroti administratīvie sodi. Papildus tam Līvānu novada domes Nekustamo īpašumu un vides  pārvaldības daļas speciālisti iepazīstas ar citu pašvaldību pieredzi par  nekustamo īpašumu sakārtošanas un nojaukšanas jautājumiem.  Pašvaldība paredzējusi  izstrādāt tālākās rīcības plānu, ja īpašnieki neveiks pasākumus, lai novērstu pārkāpumus un sakārtotu savus īpašumus.

Vairāki iedzīvotāji aicina pievērst vērību Dubnas un citu novada upju un to krastu aizaugšanas un piegružošanas problēmai. Tāpat tiek norādīts uz problēmām zaļo atkritumu apsaimniekošanā, jo pilsētā nedrīkst dedzināt lapas un zarus, bet arī nodot tos šobrīd nav iespējams.

Vairāki aptaujas dalībnieki norāda uz  vienota stila labiekārtošanas, apzaļumošanas un svētku rotājumu izveidi novadā. Pēdējos gados šiem jautājumiem tiek pievērsta aizvien lielāka vērība gan plānveidīgi papildinot apzaļumojumus vasaras periodā, gan papildinot vienota stila gaismas virtenes. Ņemot vērā budžeta iespējas, tas tiek darīts pakāpeniski. Pašvaldība ir izvēlējusies stratēģiju katru  gadu papildināt noformējumu ar jauniem ziedu elementiem vasarā un gaismas elementiem ziemā, lai ar katru gadu kopējais novada tēls kļūtu arvien krāšņāks.

Vairākās anketās tiek aktualizēts jautājums par to, ka daļa suņu saimnieku nesavāc aiz saviem mīluļiem.

VESELĪBAS APRŪPE

Veselības aprūpes pieejamības problēma bija aktuāla arī iepriekšējo gadu aptaujās, tomēr COVID-19 ārkārtas apstākļi vēl vairāk ir aktualizējusi jautājumus par ārstu speciālistu pieejamību. Aptaujas dalībnieki norāda uz ģimenes ārstu noslogotību un to trūkumu. Pašvaldība 2021.gada budžetā ir paredzējusi līdzekļus ārsta rezidenta stipendijas ieviešanai, lai pēc rezidentūras beigām šis speciālists nāktu strādāt par ģimenes ārstu uz Līvānu novadu. Uz šo stipendiju tiks rīkots konkurss, bet, ja atsaucība būs liela, tiks izskatīta iespēja piešķirt arī vairākas stipendijas.

IZGLĪTĪBA

Arī šīgada aptaujā ir salīdzinoši maz komentāru par izglītības jomu. Rudzātu pagasta iedzīvotāji aktualizē jautājumu par Rudzātu vidusskolas remonta un siltināšanas nepieciešamību. Nesen  notika remontdarbi skolas gaitenī un pirmsskolas grupiņā. Šogad paredzēts izstrādāt tehnisko dokumentāciju vidusskolas katlumājas pārbūvei.

Atsevišķās aptaujās tiek minēts par nepietiekošām ārpus skolas pulciņu un izklaides iespējam bērniem. COVID-19 ārkārtējās situācijas apstākļos aktivitātes daudzās jomās nebija iespējamas vai iespējamas ļoti ierobežotā lokā, tas pats attiecināms uz dažādiem pulciņiem, darbnīcām, sporta aktivitātēm un citiem pasākumiem. Tiklīdz tas būs iespējams Līvānu Bērnu un jauniešu centrs, Jaunatnes iniciatīvu centrs “Kvartāls”, Līvānu Bērnu un jauniešu sporta skola atkal būs pieejama novada bērniem un jauniešiem.

Vairāki jaunie vecāki norāda, ka maz ir iespēju pavisam vēl mazo bērnu attīstībai, jo nav šāda veida muzikālo nodarbību, sporta vingrošanas, peldēšanas nodarbību.

 

NODARBINĀTĪBA

Vairāki aptaujas dalībnieki joprojām norāda uz nodarbinātības un nepietiekama atalgojuma problēmu atsevišķās darba vietās, lai gan kopumā vidējais atalgojums Līvānos ir augstākais Latgalē. 

Viens no galvenajiem mērķiem, kas ir definēts arī Līvānu novada pašvaldības integrētās attīstības programmā, ir sekmēt uzņēmējdarbību, lai radītu darbavietas un sekmētu novada sociāli ekonomisko attīstību. Šobrīd Industriālajā zonā notiek apjomīgi būvdarbi, kuru rezultātā tiks izbūvēts noliktavu angārs un ražošanas angārs, ko paredzēts iznomāt uzņēmējiem, kas radīs jaunas darba vietas.

Tāpat turpina attīstīties un paplašināties lielākie novada uzņēmumi, kuri regulāri meklē jaunus darbiniekus. Līvānos darbojas Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolas filiāle, kurā ir iespējams par valsts budžeta līdzekļiem apgūt mašīnbūves,  programmēšanas un datortīklu administrēšanas, būvniecības un apģērbu dizaina un tehnoloģiju specialitātes.

Arī turpmāk pašvaldība turpinās strādāt, lai veicinātu uzņēmējdarbības attīstību – sakārto uzņēmējdarbības infrastruktūru, meklē investorus, konkursa ietvaros katru gadu sniedz finansiālu atbalstu vairākiem mazajiem uzņēmumiem aprīkojuma, inventāra vai iekārtu iegādei.

Nenoliedzami, ka arī daudzus Līvānu novada uzņēmējus un saimnieciskās darbības veicējus negatīvi ir ietekmējuši COVID-19 ierobežošanas pasākumi, un šobrīd nav iespējams prognozēt, kad situācija uzlabosies.

 

IETEIKUMI

Aptaujas dalībnieki aktīvi ir pauduši arī savus ieteikumus un priekšlikumus par to, kas vēl būtu jāpaveic, lai novads kļūtu vēl labāks un skaistāks. Paldies arī par konstruktīvo kritiku un novērojumiem par nepilnībām un problēmām. Domes vadība vienmēr iepazīstas ar aptaujas rezultātiem, pārrunā konstatētās problēmas un ieteikumus ar attiecīgajiem speciālistiem. Konstruktīvā kritika un priekšlikumi tiek ņemti vērā, lai turpinātu uzlabot pašvaldības un tās iestāžu darbu.

Paldies arī tiem iedzīvotājiem, kuri ir izteikuši paldies un atzinīgi novērtē jau paveikto novada attīstībā.

 

Paldies jums, aptaujas dalībnieki, par atsaucību, viedokļiem, kritiku un labajiem vārdiem! Esiet aktīvi arī turpmāk! Jūsu sniegtās idejas un ieteikumi iespēju robežās tiek iekļauti pašvaldības turpmāko gadu darba plānā!