Pagājušā gada beigās noslēdzās 7 gadus ilgais periods, kad bija spēkā Līvānu novada pašvaldības integrētās attīstības programma 2012.2018. gadam, un šobrīd pašvaldība strādā jau balstoties uz jauno attīstības programmu 2019.2025. gadam.

Lai saprastu, kā attīstības programmā iekļautās rīcības ietekmē novada dzīves vidi un vai nav nepieciešams veikt kādas korekcijas īstenojamo projektu un darāmo darbu sarakstā, Līvānu novada dome katru gadu veica iedzīvotāju aptauju ar mērķi noskaidrot iedzīvotāju viedokli par Līvānu novada pašvaldības teritorijā pieejamo pakalpojumu kvalitāti, kā arī apmierinātību ar dzīvi novadā. Šobrīd jau ir apkopoti gan aptaujas rezultāti par 2018.gadu, gan dati par visu 7 gadu periodu. Vērtētas tika sekojošas Līvānu novadā sniegto pakalpojumu jomas: vispārējā izglītība, pirmsskolas izglītība, sabiedriskā ēdināšana, transportam domāto ielu/ceļu infrastruktūra, velo celiņi/maršruti, atkritumu savākšana/izvešana, sabiedriskās kārtības nodrošināšana, sabiedriskā transporta pakalpojumi, būvvaldes pakalpojumi, kultūras un izklaides pasākumi, izglītības, kultūras un sociālo pakalpojumu infrastruktūra, veselības aprūpe, sociālā palīdzība un sociālie pakalpojumi, sabiedrības informēšana, namu apsaimniekošana, vides sakoptība, ielu apgaismojums, vērtējums kopumā par pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem, domes vadības darbs, vērtējums kopumā par paveikto novada attīstībā. 

Līvānu novada domes vadība izskatīja un pārrunāja aptaujas rezultātus un iedzīvotāju ierosinājumus. Jāuzsver, ka visi konstruktīvie ierosinājumi tiek ņemti vērā un, ja arī līdzekļu trūkuma dēļ tos uzreiz nav iespējams īstenot, domes vadība tos patur prātā un, kad rodas iespēja piesaistīt finansējumu, to noteikti arī izdara. Balstoties uz iedzīvotāju ierosinājumiem, novadā ir īstenoti daudzi projekti – noasfaltēti ceļi, ielas, pagalmi, sakārtota sporta infrastruktūra, uzbūvēts peldbaseins, tagad kārta ir estrādes būvniecībai un visas pussalas labiekārtošanai. Protams, daudzas lietas ir paveicamas arī bez lieliem ieguldījumiem un tiek īstenotas uzreiz.

“Līvānu Novada Vēstis” lūdza novada domes vadības viedokli, kurus no ieteikumiem un kādā veidā būtu iespējams ieviest dzīvē. Šai publikācijā ieskicēsim būtiskākos jautājumus un ierosinājumus, kas aptaujā minēti vairākkārt.

 

Ceļi, ietves, veloceliņi

Kā katru gadu, arī šogad par šo jomu bija daudz komentāru. Vairāki aptaujas dalībnieki minēja, ka būtu nepieciešams vairāk veloceliņu, kā arī jāizstrādā velo maršruts. Te jāsaka, ka Līvānu novadā tika veikts velo audits, un mūsu novada veloceliņu garums (36 km) ir atzīts par 3. garāko Latvijā. Protams, vienmēr ir uz ko tiekties, un veloceliņu tīkls tiek arvien paplašināts, kā arī, līdztekus jau esošajiem, tiek izstrādāti jauni velo maršruti. Līvānu novada velo maršrutu karte ir pieejama novada mājas lapā: www.livani.lv, sadaļā Tūrisms maršruti.

Iedzīvotāji lūdz biežāk greiderēt ceļus. Visi pagastu ceļi tiek greiderēti 6 reizes gadā, dažreiz greiderēšana iekavējas neatbilstošu laikapstākļu dēļ. Novada domes vadība nopietni seko līdzi ceļu greiderēšanas procesam un izvēlas labāko brīdi, kad greiderēšana ir efektīva.

Vairāki komentāri bija par sniega tīrīšanu ziemas periodā, piemēram: “Līvānos milzīga problēma ziemas periodā ir netīrītie ceļi…”. Aizvadītajā sniegotajā ziemā, ar esošajiem resursiem nebija viegli nodrošināt vienlaikus pilnīgi iztīrītus visus ceļus un ietves, tomēr tie tika pastāvīgi tīrīti, kā arī vairumā tika kaisītas smiltis. Piemēram, Līvānu pilsētā smilts – sāls maisījums tika izkaisīts 3 reizes vairāk kā iepriekšējos gados, kopumā 147 tonnas visā Līvānu pilsētas teritorijā. Lielākā problēma, kas apgrūtināja sniega tīrīšanu tieši iekšpagalmos, bija atstātās automašīnas.

Lūgums savest kārtībā Stacijas ielu” – tas noteikti tiks izdarīts, Stacijas iela vēl nav nodota ekspluatācijā – visi pašreizējie defekti tiks novērsti, tiks veikti atlikušie bruģēšanas darbi, kā arī apzaļumošana.

Joprojām diezgan daudz komentāru ir par pagastu ceļiem, kurus iedzīvotāji lūdz uzlabot. Īpaši pieminēti autoceļi Sutri – Tiltova, Rudzāti – Varakļāni un Upenieki – Bikaunieki. Te jāuzsver, ka pašvaldības vadība un speciālisti dara visu iespējamo, lai uzlabotu pagastu ceļu stāvokli – gan īsteno projektus, gan attiecībā uz vietējās nozīmes valsts ceļiem vēršas pie atbildīgajām valsts institūcijām, tai skaitā pie Satiksmes ministrijas. 21. jūnijā Līvānus apmeklēs satiksmes ministrs Tālis Linkaits, un domes vadība kopā ar viņu dosies izbraukumā pa Līvānu novadu, lai parādītu ceļus, kurus nepieciešams savest kārtībā.

Daži aptaujātie minēja, ka atjaunotās ielas pilsētā  ir šaurākas nekā iepriekš. Te jāteic, ka visu ielu platums atbilst valstī noteiktajiem normatīviem. Ielas lielākoties sašaurinās tāpēc, ka tiek ierīkoti veloceliņi vai trotuāri, tāpēc arī braucamā daļa ir šaurāka.

Apgaismojums

Iedzīvotāji lūdz padomāt par ielu apgaismojumu agrās rīta stundās, neslēgt tik ātri ārā gaismu uz gājēju pārejām, gājēju pārejām pie skolām uz Rīgas ielas uzstādīt papildus apgaismojumu, apgaismot neapgaismotās ielas, īpaši tiek minēts Rožupes pagasta centrs.

Atkritumu apsaimniekošana

Aptaujātie norāda, ka lauku rajonos varētu biežāk izvest atkritumu kastes vai pielikt vēl kādu, jo ļoti bieži plastmasai domātā kaste ir ātri pārpildīta, rosina vairāk domāt par atkritumu apsaimniekošanas jautājumiem, jo tarifi par šo pakalpojumu ir augsti.

Prieks, ka iedzīvotāji domā par atkritumu šķirošanu, aicinot vecajā tirgus laukumā uzlikt arī konteineru papīram. Atbildīgie pašvaldības darbinieki informē, ka to arī ir plānots darīt un pateicas par ierosinājumu. Atkritumu šķirošana ir viens no galvenajiem paņēmieniem, kā samazināt atkritumu apjomus un arī rēķinus.

Vienā no komentāriem minētā atkritumu kaudze autoceļa A6 malā pie Līvānu robežas jau ir novākta.

Daudzdzīvokļu namu apsaimniekošana. Dzīvojamais fonds. Ūdensapgāde

Vairākas no aptaujā minētajām problēmām šajā jomā var risināt paši daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji. Jautājumi, kas saistīti ar durvju kodu ierīkošanu, balkonu nokrāsošanu un citu remontdarbu veikšanu daudzdzīvokļu mājās, ir dzīvokļu īpašnieku  rokās – tikai viņi var lemt par to, kādi remontdarbi konkrētajā mājā veicami. Joprojām pastāv uzskats, ka mājas pieder pašvaldībai vai komunālajai saimniecībai, kas neatbilst patiesībai. Pašvaldībai pieder tikai daži dzīvokļi katrā no mājām un pašvaldība ir viens no dzīvokļu īpašniekiem. Visa māja, sākot ar pagrabu un beidzot ar jumtu, pieder dzīvokļu īpašnieku kopībai. Neapšaubāmi, ka iedzīvotāji ir neapmierināti ar padomju laikos būvēto māju stāvokli, kas kļūst arvien sliktāks. Savukārt remontdarbi ir dārgi, kam mājas uzkrājumu visbiežāk nepietiek. Tāpēc iedzīvotājiem būtu nopietni jādomā par māju atjaunošanu un siltināšanu, kas iespējama par Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Līvānu novada pašvaldība ir ieguldījusi daļu līdzekļu, lai piecas daudzdzīvokļu mājas varētu atjaunot un nosiltināt. Daudzviet citur šīs izmaksas sedz paši māju iedzīvotāji. Līvānu novadā pašvaldība lēma par šādu soli, lai iedrošinātu iedzīvotājus un parādītu siltināšanas pozitīvos rezultātus, cerot, ka šim piemēram sekos arī citi daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji. Šobrīd šo piecu māju tehniskie projekti tiek sniegti izvērtēšanai Altum, pēc tam tiks rīkotas atkārtotas iedzīvotāju sapulces, lai lemtu par konkrētiem veicamajiem darbiem, un rīkoti iepirkumi būvniecības darbiem.

Otra visbiežāk minēto ierosinājumu grupa saistīta ar dzīvojamā fonda attīstību. Ar 1. jūniju novada domē ir izveidota Nekustamo īpašumu un vides pārvaldības daļa (ar tiem pašiem resursiem, nepieņemot darbā jaunus darbiniekus), kas risinās šos jautājumus. Jau tagad ir apsekoti pašvaldībai piederošie dzīvokļi, daļa no dzīvokļiem tiks izremontēti un pārdoti, plānots arī piedāvāt pašvaldības zemi individuālo dzīvojamo māju būvniecībai.

 

Jersikas pagasta daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji sūdzas par dzeramā ūdens kvalitāti. Šīs problēmas cēloņi un iespējamie risinājumi jau tiek meklēti. Iesaistīti dažādi pašvaldības speciālisti, kas izdarīs visu iespējamo, lai Jersikas pagastā būtu kvalitatīvs dzeramais ūdens.

Atpūta, kultūra, tūrisms

Aktuālie jautājumi par peldvietu, pastaigas vietām ģimenēm ar bērniem, tiks risināti līdz ar Līvānu pussalas labiekārtošanu, kur paredzēta gan peldvieta, gan celiņi, gan aktīvās un mierīgās atpūtas zonas.

Vairāki iedzīvotāji raksta, ka būtu nepieciešams viens liels bērnu laukumiņš ārpus pagalmu teritorijas. Jauns bērnu laukumiņš šogad tiks ierīkots līdzās Līvānu Uzņēmējdarbības atbalsta centram (vecā laukumiņa vietā). Arī pārējie pagalmos uzstādītie bērnu laukumiņi ir apsekoti un pakāpeniski tiks remontēti.

Vairāki aptaujātie saka paldies pašvaldībai par uzbūvēto peldbaseinu, kā arī uzteic ieceri labiekārtot pussalu.

Attiecībā uz izklaides pasākumiem, iedzīvotāju domas dalās. Ja vieni vēlas vairāk atpūtas pasākumu, īpaši vasarā, tad citi min, ka svētku un pasākumu ir par daudz.

Jaunieši rosina rīkot vairāk kultūras pasākumu vecuma grupai 18 – 30 gadi, savukārt citi saka, ka diskotēkas savu laiku ir nodzīvojušas. Te ir izaicinājums kultūras darbiniekiem un arī jaunatnes aktīvistiem – kādus izklaides veidus piedāvāt jaunajai paaudzei. Pašvaldība aicina pašus jauniešus nekautrēties un nākt ar ierosinājumiem!

Vēl iedzīvotāji aicina uzlabot tūrisma jomu un vairāk izmantot Dubnu un Daugavu kā tūrisma objektus, sakopt to apkārtni Līvānu novada teritorijā.

 

Vide

Iedzīvotāji raksta, ka Līvāni kļūst arvien sakoptāki, tomēr ierosina vairāk pievērst uzmanību pilsētas apstādījumiem, uzstādīt vairāk atkritumu urnas, norādes zīmes un videonovērošanas kameras. Katru gadu tiek ierīkotas gan jaunas puķu dobes, gan dažādi vides elementi. Pagājušajā gadā uzstādītas arī atkritumu urnas dzīvnieku izkārnījumiem. Pakāpeniski dažādās novada vietās tiek izvietots arvien vairāk videonovērošanas kameru, un šo procesu plānots turpināt. Protams, vienmēr gribas vairāk, bet pašvaldības budžets ir tāds, kāds tas ir, un līdzekļi ir jāpiešķir ļoti dažādām jomām.

Vēl iedzīvotāji aicina atvēlēt vairāk līdzekļu no pašvaldības budžeta dzīvnieku aizsardzības biedrībai "Ingato” un vairāk pievērsties klaiņojošo dzīvnieku problēmas risināšanai.

Tāpat kā iepriekšējās aptaujās, arī šajā uzmanība tiek vērsta nepabeigto daudzdzīvokļu māju graustiem, kas bojā Līvānu pilsētas vides pievilcību. Pašvaldība jau daudzkārt ir vērsusies pie šo māju īpašniekiem, kas ir privātpersonas, ar aicinājumu nojaukt vai sakārtot šīs mājas.

Izglītība

Problēma, kas visbiežāk minēta, ir vietu trūkums bērnudārzā. Arī šo problēmu pašvaldība risina – rasta iespēja izveidot papildus grupiņu Līvānu 1. vidusskolas Laimiņas sākumskolā. Jau ar šī gada augustu grupiņa uzsāks darbu. Domes priekšsēdētājs Andris Vaivods uzsver: “Līdzekļi tika ieplānoti pašvaldības 2019. gada budžetā, jo bija pieprasījums tieši pēc papildus grupiņas pašiem mazākajiem bērniem – no pusotra gada vecuma. Pēdējā laikā Līvānu novadā palielinās darbspējīgo iedzīvotāju skaits. Vērojama arī tendence, ka daudzi uzņēmumu vai iestāžu darbinieki izsaka vēlmi pārcelties uz dzīvi Līvānos, jo viņi šeit jau strādā, līdz ar to Līvānu novada pašvaldība risina daudziem jaunajiem vecākiem aktuālo jautājumu par vietām pirmsskolas izglītības iestādēs. Tika meklēts labākais risinājums, apsekojot vairākas Līvānu izglītības iestādes un runājot ar to direktoriem. Līvānu 1. vidusskolas Laimiņas sākumskolā, kas agrāk bija bērnudārzs, tika atrastas piemērotas telpas pirmsskolas grupiņas ierīkošanai. Ja būs pieprasījums, izskatīsim vēl citas vietas un ierīkosim vēl vienu grupiņu”.

Vēl iedzīvotāji norāda, ka jāuzlabo izglītības kvalitāte vispārējās izglītības iestādēs Līvānos, aicina reorganizēt mazapmeklētās skolas, pagarināt pirmsskolas grupas darba laiku.

Uzņēmējdarbība

Iedzīvotāji rosina domāt par investoru piesaisti un jaunu darbavietu veidošanu. Būtiski atzīmēt, ka pašvaldībām likums aizliedz attīstīt uzņēmējdarbību tiešā veidā (būvēt, piemēram, rūpnīcu, veikalu, viesnīcu) vai veikt ieguldījumus privātajā sektorā. Pašvaldības uzdevums ir veidot atbilstošu vidi un sakārtotu infrastruktūru, kas veicina uzņēmējdarbību. Kas attiecas uz investoru piesaisti, tad pie šī jautājuma Līvānu novada dome strādā pastāvīgi, lai gan Līvānus nevar salīdzināt ar Pierīgu, kur koncentrējas visi resursi, tāpēc investoru piesaiste nav vienkārša. Vēl iedzīvotāji atzinīgi novērtē Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas darbību un aicina vēl vairāk attīstīt sadarbību.

Sociālā sfēra un medicīna

Iedzīvotāji raksta, ka Līvānu novadā nepieciešama sociālā māja. Uz to, ka sociālo māju izveidei ir nepieciešams finansējums, novada domes vadība vērsa arī labklājības ministres Ramonas Petravičas uzmanību viņas nesenās vizītes laikā Līvānos, jo sociālās mājas izveide prasa lielus finansiālos ieguldījumus. Savukārt ES fondu finansējums jau otru plānošanas periodu ir vērsts uz uzņēmējdarbības infrastruktūras attīstību, nevis sociālo jomu. Tāpat nepieciešams arī paplašināt AAPC “Rožlejas” telpas, kas ir piepildītas. Attiecībā uz medicīnas jomu iedzīvotāji rosina palielināt ārstuspeciālistu konsultāciju klāstu, lai nevajadzētu braukt citur, īpaši min USG locītavām un zobārstniecības pakalpojumus.

 

Pašvaldības darbs

Iedzīvotāji vērš uzmanību, ka vairāk jādomā par lauku teritoriju attīstību, aicina pašvaldības darbiniekus būt pretimnākošākiem. Aptaujātie saka paldies par “Līvānu Novada Vēstis” izdošanu, aicina atspoguļot kārtībnieka darba rezultātus (ņemot vērā šo ierosinājumu tika publicēta intervija informatīvā izdevuma šī gada marta numurā). Kāds iedzīvotājs raksta: “Ļoti liels administratīvais aparāts, īpaši pagastu pārvaldēs. Nav saprotams, ko dara pārvaldnieki un tajā pašā laikā izpilddirektors. Cilvēkam no malas nav saprotams viņu darba lauks”. Lai cilvēkus vairāk informētu par pašvaldības darbu, sākot ar šī gada jūliju, pašvaldības informatīvajā izdevumā tiks publicēta izsmeļoša informācija par pašvaldības struktūrvienību un nodaļu darbu, tai skaitā arī par katras pagasta pārvaldes darbu.

Vērtējums par 7 gadu periodā paveikto

Kopumā gandrīz visās aptaujā minētajās pašvaldības un citu novada teritorijā sniegto pakalpojumu jomās pozitīvam vērtējumam ir tendence paaugstināties. Vienīgi nedaudz zemāks ir pirmsskolas izglītības novērtējums, bet, kā iepriekš minēts, tad pašvaldība pie šī jautājuma strādā. Zemāk novērtēti ir arī namu apsaimniekošanas pakalpojumi, kas ir saistīti ar daudzdzīvokļu māju novecošanas problēmu. Savukārt pēdējos gados pozitīvi pieaudzis vērtējums par transportam domāto infrastruktūru, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem, sabiedrisko kārtību, kultūras un izklaides pasākumiem.

Stabili katru gadu tiek augstu novērtēta arī vides sakoptība (2018. gadā – 88,71% ar šo jomu ir ļoti apmierināti vai drīzāk apmierināti), sabiedrības informēšana (85,49% ļoti apmierināti vai drīzāk apmierināti), kultūras un izklaides pasākumi (73,55% ļoti vai drīzāk apmierināti), pašvaldības sniegtie pakalpojumi kopumā (arī 73,55%), kā arī atkritumu izvešana (70,65%).

Arī ar gandrīz visām pārējām jomām vairāk kā 60% aptaujāto ir ļoti apmierināti vai drīzāk apmierināti (izņemot pirmsskolas izglītību, veselības aprūpi, sabiedrisko ēdināšanu, veloceliņus un sabiedrisko transportu, kur vērtējums ir mazliet zemāks). Attiecībā uz būvvaldes un sociālajiem pakalpojumiem liela daļa aptaujāto nevarēja sniegt vērtējumu, jo nebija izmantojuši šos pakalpojumus.

Kopumā par 7 gadu periodā paveikto ar pašvaldības darbu ir ļoti apmierināti vai drīzāk apmierināti 75,16% aptaujas dalībnieku.

 

Iedzīvotāju novēlējumi un pozitīvās atziņas

Turpināt iesāktos un uzsākt jaunus darbus un projektus, lai ne tikai Līvāni, bet arī Līvānu novada pagasti plaukst savā attīstībā. Tas veicinātu uzņēmējdarbības attīstību, iedzīvotāju skaita pieaugumu, iedzīvotāju labklājību, labas izglītības iegūšanu un kļūtu par vietu, kur iedzīvotāji vēlētos atgriezties.

Lai mums visiem kopā veicas!

Līvāni ar katru gadu kļūst arvien patīkamāki un skaistāki.

Ļoti iepriecina domes vadības, īpaši domes priekšsēdētāja vietnieces, aktīvā iesaiste domes darba procesu uzlabošanā!

Paldies mūsu pilsētas vadībai A. Vaivodam un U. Skreiveram par to, ka vienmēr uzklausa un izpilda mūsu pilsētas iedzīvotāju vēlmes.

Ļoti priecīga par mūsu pilsētas attīstību. Tā tik turpināt!

Mani apmierina un man patīk dzīvot Līvānos!

Tā turpināt un lai netrūkst ideju.

Priecājos par novada attīstību.

Palieciet tādi kā esat, un tā nebūs apstāšanās!

 

Paldies jums, aptaujas dalībnieki, par atsaucību, viedokļiem, kritiku un labajiem vārdiem! Esiet aktīvi arī turpmāk!