Izglītība

15. novembrī Līvānu 2. vidusskolas 1.-4. klašu skolēniem bija lieliska iespēja iepazīt bitenieka profesijas aizkulises, piedaloties pasākumā “Eiropas medus brokastis”. To vadīja zinošie bitenieki Olga un Juris Purviņi, kuri bija ieradušie no Jersikas. Viņu “Ieviņu” mājās atrodas vairāk kā 100 bišu saimju, kuras ik gadu prasa rūpes, bet sniedz arī daudzu iemīļoto gardumu medu.

Pasākuma gaitā bitenieki iepazīstināja skolēnus ar bitēm, to saimes hierarhiju, vizuālo izskatu. Pēc tam tika stāstīts, kā bites strādā un no kā tiek iegūts medus, kādi ir tā veidi un kāpēc tas atšķiras pēc krāsas. Ikvienam bija iespēja iejusties bitenieka lomā, uzvelkot speciālo bitenieka kostīmu, cimdus un mēģinot strādāt ar dūmekli. Interesanti bija ielūkoties bišu stropa iekšienē un aptaustīt šūnas, uzzināt kā bites dzīvo stropā un kādā veidā tās tiek savāktas, piemēram, no koka zara un pēc tam ielaistas stropā.

Skolēni arī aktīvi uzdeva jautājumus, parādot gana labas zināšanas par bitēm. Paralēli tam tika rādīta filma par medu un katrs skolēns zīmēja biti kā dāvanu ciemiņiem. Pasākuma noslēgumā izlītojamie veidoja vaska sveces, saņēma bukletus par medu, bišu maizi un ziedputekšņiem, kā arī nogaršoja dažādu ziedu medu. Norisē aktīvi iesaistījās arī klašu audzinātājas un citi skolas pārstāvji, tajā skaitā pirmsskolas grupiņa ar audzinātāju.

Pēc pasākuma 3. un 4. klases skolēni tika aicināti sniegt savas atsauksmes. Kopumā visiem “Eiropas medus brokastis” ir patikušas, likušās interesantas un aizraujošas, jo uzzināts un redzēts daudz jauna, izmēģināts veidot vaska sveci un nogaršots veselīgais kārums – medus, izprasta bišu nozīme dabā un cilvēka dzīvē. Daudzi atzīmējuši to, ka patikuši paši bitenieki, jo “viņi ir labi”un viņu stāstījums, kā arī filma par medu un redzētais darba inventārs. Arī klašu audzinātājas teica savu paldies ciemiņiem un atzinīgi novērtēja pasākumu, uzsverot to, ka bērniem tā bija unikāla pieredze izzināt šo neparasto profesiju.

No 4. klases skolēnu atsauksmēm:

“Es uzzināju, kā jāģērbjas biteniekam ejot pie bitēm un kā iegūst medu. Vēl es veidoju svecīti no vaska. Uzzināju, ka medus var būt šķidrs un ciets. Kad izaugšu, es gribētu kļūt par bitenieku.”

“Bija interesanti, mēs zīmējām bites, veidojām sveces. Ļoti patika kā bitenieki stāstīja par sevi. Ne visai patika bitenieka kostīms. Uzzināju, kādi ir bitenieka darba rīki un kā tos izmanto. Man nepatīk medus, jo to parasti ēdu tad, kad slimoju. Toties man patika bišu strops un es mīlu bites, jo tās cilvēkiem ir vajadzīgas un veselīgas.”

“Tas bija labākais, kas šodien skolā notika. Uzzināju, ka bites prot veidot savu līmi, ka medus var palīdzēt tievējot, ka tas ir arī garšīgs. Man patika, ka varēju nogaršot medu par brīvu, patika zīmēt biti un redzēt bitenieka kostīmu un inventāru, arī veidot sveces. Gribētos pie viņiem aizbraukt.”

“Es uzzināju, ka dažādu ziedu medum ir atšķirīgas krāsas. Patika stāstījums un komunikācija ar biteniekiem. Ļoti labs cilvēku skaits vienai nodarbībai, nebija arī stingru noteikumu, varēja daudz ko apskatīt un izmēģināt.”

No 3. klases skolēnu atsauksmēm:

“Man patika apskatīt izkaltētās bites un redzēt tuvumā, kā tās izskatās. Man ļoti patika veidot sveci, jo es to līdz šim nebiju darījusi.”

“Man patika nogaršot dažādu ziedu medu, veidot sveci un uzvilkt bitenieka kostīmu. Interesanti stāstīja par bitēm.”

“Bija interesanti apskatīt bišu stropu no iekšpuses.”

“Eiropas medus brokastis” (“European Honey Breakfast”) ir starptautiska akcija, kura Eiropā norisinās jau 13. gadu, Latvija šajā akcijā piedalās 6. reizi. Tās ietvaros biškopji nodrošina bezmaksas medus degustācijas un lekcijas skolēniem un pedagogiem, stāstot par bitēm, medu, bišu nozīmi apputeksnēšanā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Akciju Latvijā atbalsta Latvijas Biškopības biedrība sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju.

Liels paldies Olgai Purviņai un viņas vīram Jurim Purviņam par atsaucību un iesaistīšanos pasākumā, popularizējot un atbalstot akciju “Eiropas medus brokastis”, kā arī iepazīstinot skolēnus ar bitenieka profesiju!

Vairāk foto šeit.

Materiālu sagatavoja: Rasma Svikle-Popova, pedagogs karjeras konsultants