Kultūra

Dzidra Kalvāne,

LNCB Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja

Bibliotēku nedēļā 25.aprīlī plkst.13.30 Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta “Es un Tu bibliotēkā” ietvaros viesojās savas paaudzes neparastākais un "nepieradināmākais" dzejnieks Marts Pujāts, par ko arī pasākuma gaitā pārliecinājās tikšanās dalībnieki.

Tikšanās laikā Marts  Pujāts pastāstīja, ka uzaudzis Ikšķilē, bet  no septiņu gadu vecuma mācījies mūziku Rīgas Emīla Dārziņa mūzikas skolā, pēc 7. klases turpinājis mācības Rīgas Doma kora skolā un dziedājis korī, ar kuru kopā daudz koncertējis dažādās Eiropas valstīs un Amerikā. Vislielāko iespaidu uz viņu atstājusi viesošanās Japānā, japāņu meiteņu sajūsma par dziedošajiem “baltajiem” zēniem.  Šajā skolā viņš mācījies kompozīciju pie komponistiem Paula Dambja un Pētera Vaska. Tomēr pēc skolas beigšanas 2000. gadā Marts savu turpmāko dzīvi ar mūziku izlēmis nesaistīt, kaut arī klavieres labprāt spēlē vēl arvien un mūzika viņam ir tuva.  Marts Pujāts uzskata, ka melodiju uzrakstīt var tikai  cilvēks, kam ir talants, ar muzikālo izglītību un  darbu nepietiek.

Dzejai Marts  pievērsies pusaudža gados, un jau 2000. gada pavasarī viņa dzejoļu krājuma manuskripts "Tuk tuk par sevi" saņēmis Klāva Elsberga prēmiju, kuru piešķir par gada labāko jaunā autora pirmo dzejas krājumu. 2013. gadā  nācis klajā viņa trešais dzejoļu krājums "Nāk gaismā pati lampa", kuram tikusi piešķirta žurnāla “Latvju teksti” dzejas balva, tai pašā gadā tas saņēmis Literatūras gada balvu kā labākais dzejoļu krājums.

Dzejnieks atzina, ka bohēmu agrajā jaunībā ir gana izbaudījis, bet pašreizējā viņa pārliecība ir, ka dzejniekam ar abām kājām ir jāstāv uz zemes, ka bieži īsti “kreizī” dzeju saraksta ārēji mierīgi dzejnieki. Lasot dzeju no sava pirmā dzejoļu krājuma, Marts komentēja, ka viņam liekoties, ka šo dzeju sarakstījis pavisam cits cilvēks. Klausoties dzejnieka mierīgi plūstošajā dzejas lasījumā bija viegli vizualizēt viņa dzejas tēlus.

Uz jautājumu par nākotnes plāniem, Marts atbildēja, ka pašlaik raksta bērnu dzejoļus krājumam, kuru ilustrē viņa māsa, un, jā - kādreiz ir teicis, ka bērniem nerakstīs nekad. Marta Pujāta bērniem domāto dzejoļu lasījums atsauca atmiņā  bērnību un radīja pārliecību, ka šīs dzejas rindas ir ar dziļu filozofisku jēgu - tuvu gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Tikšanās ar dzejnieku Martu Pujātu noslēdza Līvānu novada Centrālās bibliotēkas īstenoto projektu – tikšanos ciklu “Es un Tu bibliotēkā”.