Ņemot vērā Alternatīvās aprūpes pakalpojumu centra "Rožlejas" vadības un klientu bažas par COVID-19 izplatības risku, 2020.gada 9.martā ir izdots Līvānu novada domes izpilddirektora rīkojums, kurš paredz veikt preventīvos pasākumus un līdz 2020. gada 15. aprīlim noteikt karantīnas režīmu Līvānu novada pašvaldības  iestādē – Alternatīvās aprūpes pakalpojumu centrā “Rožlejas”.

Tas paredz Alternatīvās aprūpes pakalpojumu centrā "Rožlejas":

  • ievērot profilakses pasākumus un pastiprināti kontrolēt sanitāri-higiēnisko normu ievērošanu,
  • ierobežot jaunu iemītnieku uzņemšanu,
  • kontrolēt apmeklētāju plūsmu,
  • ieteikt Alternatīvās aprūpes pakalpojumu centra “Rožlejas” darbiniekiem atteikties no ārvalstu braucieniem, ja gadījumā tāds ir neatliekams, ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus, kā arī atgriežoties no ārvalstu ceļojuma 14 dienas novērot savu veselību, atrodoties mājās.

2020.gada 9. marta Līvānu novada domes izpilddirektora rīkojums “Par karantīnas noteikšanu AAPC “Rožlejas””

Lai sazinātos ar centra iemītniekiem vai lai vienotos par sūtījumu nodošanu, tuvinieki tiek aicināti sazināties ar Alternatīvās aprūpes pakalpojumu centra "Rožlejas" vadītāju Gunta Jaudzemu pa tālrunis: 65300842 vai mob.t. 29340952.  Karantīnas režīms ieviests centra klientu drošībai.

COVID-19 izplatības risku mazināšanas pasākumus paredzēts ieviest arī citās Līvānu pašvaldības iestādēs gan pastiprinot sanitāri-higiēniskās prasības, gan ierobežojot plānotos ārvalstu braucienus.

Slimību profilakses un kontroles centra informācija par koronavīrusa (COVID-19) izplatību

Slimību profilakses un kontroles centrs turpina sekot epidemioloģiskās situācijas attīstībai un veiktajiem pasākumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa (COVID-19) izraisīto uzliesmojumu.

Kopumā pasaulē no 2019. gada 31. decembra līdz 2020. gada 9. martam ziņots par 109695 laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem, ko raisīja jauns koronavīruss (COVID-19). 3811 pacienti ar nopietnām blakusslimībām ir miruši.

Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS koronavīruss, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi.

COVID-19 infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms, iespējams, ka tā arī ir zoonoze, jo daļa saslimušo bija saistīti ar Uhaņas Dienvidķīnas Jūras produktu un dzīvnieku tirgu. Ir apstiprināta COVID-19 pārnešana no cilvēka uz cilvēku, tomēr, lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.

Pasaules Veselības organizācija un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs nav noteicis ierobežojumus ceļošanai un tirdzniecībai. Eiropas Komisija noteikusi, ka katrs ievests COVID-19 infekcijas gadījums ir pakļauts epidemioloģiskajai uzraudzībai. Šobrīd ir paplašināts COVID - 19 skarto teritoriju saraksts -  SPKC ir izplatījis rekomendācijas ārstniecības iestādēm un ārstiem kā rīkoties, ja ir akūtas respiratoras saslimšanas gadījums personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklēja skarto teritoriju vai bija kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz COVID - 19 skartajām teritorijām, tad nekavējoties jāziņo SPKC. 

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) pārstrādā savu algoritmu par došanos uz izsaukumiem. NMPD mediķi ir gatavi šādām situācijām. Līdz šim arī pārbaudīts, ka algoritms šādu pacientu konstatēšanai darbojas.

No 4. marta ir radītas papildus iespējas arī ārpus Rīgas reģiona pacientiem ērtākā veidā nodrošināt laboratorisko izmeklējumu paraugu noņemšanu aizdomu gadījumos par saslimšanu ar COVID-19. Laboratorisko pārbaužu veikšanai pacienti varēs tikt nogādāti - Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Vidzemes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Rēzeknes slimnīcā.

Tāpat ir apzinātas rezerves, lai nodrošinātu ārstniecības personu aizsardzību vajadzības gadījumā. Gan Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, gan Bērnu klīniskā universitātes slimnīca apliecina gatavību pacientus uzņemt un nodrošināt visu nepieciešamo palīdzību.

SPKC nodrošina iespēju iedzīvotājiem saņemt atbildes uz interesējošajiem jautājumiem par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19.

Zvanot uz telefona numuru 67387661 (darba dienās, no 08:30 līdz 17:00) SPKC speciālisti sniegs iedzīvotājiem atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar COVID-19, tostarp par rekomendācijām attiecīgajā situācijā un norādīs, kur var meklēt vairāk informācijas par interesējošo  tēmu.

Savukārt, ja cilvēks atgriezies no Itālijas, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas, Ķīnas un viņam pēc atgriešanās 14 dienu laikā parādās elpceļu saslimšanai raksturīgi simptomi, kā, piemēram, paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, elpas trūkums, šādos gadījumos jāzvana uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārkārtas tālruni 113.