Apkopoti šī gada sākumā notikušās ikgadējās iedzīvotāju aptaujas “Kā Jūs vērtējat Līvānu novada attīstības tendences?” rezultāti. Neliels ieskats rezultātos un aptaujas dalībnieku ierosinājumos.


 Tika saņemtas 277 atbildes, aptaujā piedalījās 102 vīrieši un 175 sievietes. 44,4% dzīvo Līvānu pilsētā, 14,1% – Turku pagastā, 9,7% - Rožupes pagastā, 11,9% - Jersikas pagastā, 7,2% - Sutru pagastā, 6,1% - Rudzātu pagastā, bet 6,5% - dzīvo ārpus Līvānu novada.

Iedzīvotāji tika lūgti novērtēt Līvānu novada pašvaldības teritorijā pieejamo pakalpojumu un jomu kvalitāti, izvēloties vienu no atbilžu variantiem – ļoti apmierina, drīzāk apmierina, drīzāk neapmierina, nav pieejams, grūti pateikt.

Aptaujas dalībnieku sniegtie vērtējumi:

  • Vides sakoptība: Ļoti apmierina – 24,9%, drīzāk apmierina – 61%, drīzāk neapmierina – 10,8% , ļoti neapmierina – 0,7% , grūti pateikt – 2,5%. 
    Gājējiem domātu ielu infrastruktūra (ietves, celiņi, gājēju pārejas u.tml.): Ļoti apmierina – 25,3%, drīzāk apmierina – 45,1%, drīzāk neapmierina – 12,3% , ļoti neapmierina – 4,7% , nav pieejams – 7,6%, grūti pateikt – 5,1%.

  • Velo celiņi, maršruti: Ļoti apmierina – 13%, drīzāk apmierina – 35,7%, drīzāk neapmierina – 17% , ļoti neapmierina – 5,4%, nav pieejams – 17,3%, grūti pateikt – 11,6%.

  • Transportam domāto ielu/ceļu infrastruktūra: Ļoti apmierina – 12,3%, drīzāk apmierina – 48,4%, drīzāk neapmierina – 24,9% , ļoti neapmierina – 10,1% , nav pieejams – 0,7%, grūti pateikt – 3,6%.

  • Ielu apgaismojums: Ļoti apmierina – 23,1% , drīzāk apmierina – 46,2% , drīzāk neapmierina – 14,1%, ļoti neapmierina – 6,5% , nav pieejams – 5,8% , grūti pateikt – 4,3%.

  • Sabiedriskā transporta pakalpojumi: Ļoti apmierina – 12,6%, drīzāk apmierina – 40,4%, drīzāk neapmierina – 16,2%, ļoti neapmierina – 4,3% , nav pieejams – 1,8% , grūti pateikt – 24,5%.

  • Būvvaldes pakalpojumi: Ļoti apmierina – 6,1%, drīzāk apmierina – 27,1%, drīzāk neapmierina – 13,4%, ļoti neapmierina – 8,7% , nav pieejams – 2,5% , grūti pateikt – 42,2%.

  • Sabiedrības informēšana par notiekošo Līvānu novadā: Ļoti apmierina – 25,3%, drīzāk apmierina – 50,5 %, drīzāk neapmierina – 11,6%, ļoti neapmierina – 7,2% , nav pieejams – 1,4% , grūti pateikt – 4%.

  • Ūdensapgādes pakalpojumi: Ļoti apmierina – 17,3% , drīzāk apmierina – 43% , drīzāk neapmierina – 9%, ļoti neapmierina – 4,7% , nav pieejams – 9,4% , grūti pateikt – 16,6%.

  • Atkritumu savākšana/izvešana: Ļoti apmierina – 23,8% , drīzāk apmierina – 45,5%, drīzāk neapmierina – 12,6%, ļoti neapmierina – 8,7% , nav pieejams – 1,8% , grūti pateikt – 7,6%.

  • Sabiedriskās kārtības nodrošināšana: Ļoti apmierina – 13,7% , drīzāk apmierina – 39% , drīzāk neapmierina – 22%, ļoti neapmierina – 9,7% , nav pieejams – 1,4% , grūti pateikt – 14,1%.

  • Sociālā palīdzība un sociālie pakalpojumi: Ļoti apmierina – 15,9% , drīzāk apmierina – 36,5%, drīzāk neapmierina – 11,6% , ļoti neapmierina – 4% , nav pieejams – 2,2%, grūti pateikt – 30%.

  • Veselības aprūpes pakalpojumi: Ļoti apmierina – 13% , drīzāk apmierina – 40,1%, drīzāk neapmierina – 25,6%, ļoti neapmierina – 12,3%, nav pieejams – 0,7% , grūti pateikt – 8,3%.

  • Kultūras un izklaides pasākumi: Ļoti apmierina – 27,8% , drīzāk apmierina – 43%, drīzāk neapmierina – 15,5% , ļoti neapmierina – 7,9%, grūti pateikt – 5,8%.

  • Vispārējās izglītības pakalpojumi: Ļoti apmierina – 22,7%, drīzāk apmierina – 44,4% , drīzāk neapmierina – 7,9%, ļoti neapmierina – 4%, nav pieejams – 1,4% , grūti pateikt – 19,5%.

  • Pirmsskolas izglītības pakalpojumi: Ļoti apmierina – 27,1%, drīzāk apmierina – 36,8%, drīzāk neapmierina – 5,4% , ļoti neapmierina – 1,8%, nav pieejams – 1,8% , grūti pateikt – 27,1%.

  • Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumi: Ļoti apmierina – 10,8% , drīzāk apmierina – 35,7%, drīzāk neapmierina – 16,6%, ļoti neapmierina – 6,9%, nav pieejams – 13,4%, grūti pateikt – 16,6%.

  • Namu apsaimniekošanas pakalpojumi: Ļoti apmierina – 5,8%, drīzāk apmierina – 24,2% , drīzāk neapmierina – 15,5% , ļoti neapmierina – 14,4%, nav pieejams – 9,7% , grūti pateikt – 30,3%.

  • Izglītības, kultūras un sociālo pakalpojumu infrastruktūra: Ļoti apmierina – 17,7% , drīzāk apmierina – 47,7%, drīzāk neapmierina – 14,4%, ļoti neapmierina – 2,9% , nav pieejams – 0,4% , grūti pateikt – 17%.

  • Dzīves un uzņēmējdarbības vide rekonstruētajās ielās un daudzdzīvokļu māju kvartālos Līvānos: Ļoti apmierina – 11,9% , drīzāk apmierina – 37,9% , drīzāk neapmierina – 13,4% , ļoti neapmierina – 4,3% , nav pieejams – 5,1%, grūti pateikt – 27,4%.

Kādi jautājumi iedzīvotājus satrauc un ko aptaujas dalībnieki ierosina uzlabot un pilnveidot?


Sabiedriskā kārtība


Iedzīvotāji aptaujas anketās vairākkārt norādījuši, ka nav apmierināti ar sabiedriskās kārtības nodrošināšanu, jo īpaši brīvdienu vakaros un nakts stundās. Kā būtiska problēma tiek norādīta alkohola lietošana gan publiskās vietās, gan atsevišķos daudzdzīvokļu māju dzīvokļos. Iedzīvotāji ierosina izveidot pašvaldības policiju, kā arī uzstādīt vairāk videonovērošanas kameru.

Pašvaldībā kopš maija darbu ir uzsācis kārtībnieks, kurš pastiprinātu uzmanību pievērsīs pašvaldības saistošo noteikumu ievērošanai novadā. Tāpat tiek plānots, ka tuvāko gadu laikā novadā tiks izveidota Pašvaldības policija. Katru gadu tiek papildināts pie iestādēm un vides objektiem uzstādīto videokameru skaits, kas arī tiks turpināts.


Nodarbinātība


Aptaujas dalībniekiem aktuāli jautājumi ir zemais atalgojums un nepietiekamais darbavietu skaits, īpaši pirmspensijas vecuma sievietēm. Problēmas atrast darbu esot arī jauniešiem, kuri nesen pabeiguši studijas augstskolā, bet kuriem nav darba pieredzes.

Aptaujas dalībnieki rosina veicināt uzņēmējdarbību un piesaistīt investorus, lai radītu jaunas darba vietas, kā arī veicināt bērnu un jauniešu interešu izglītību uzņēmējdarbībā.

Uzņēmējdarbības veicināšana un bezdarba mazināšana vienmēr ir bijušas pašvaldības prioritātes. Piemēram, šobrīd ir izsludināts konkurss uzņēmējiem „Līvānu novads VAR!”, kurā ir iespējams saņemt pašvaldības līdzfinansējumu līdz 2000 eiro apmērā biznesam nepieciešamo iekārtu, aprīkojuma un inventāra iegādei. Galvenais veids, kā pašvaldība var veicināt uzņēmējdarbību, ir sakārtot vidi tā, lai uzņēmējam būtu labi darboties novadā. Pašvaldība veic dažādus pasākumus, lai tas notiku – sakārto infrastruktūru (ceļi, ūdensvads, kanalizācija utt.), arī tas, ka Līvānu industriālā zona ir daļa no Latgales ekonomiskās zonas, ir pašvaldības ieguldījums.


Atkritumu apsaimniekošana


Daļai no aptaujas dalībniekiem aktuāls jautājums ir jaunā apmaksas kārtība par nešķirotajiem sadzīves atkritumiem. Iedzīvotāji ierosina izvietot videonovērošanas kameras pie atkritumu laukumiem un veikt kontroli, lai novērstu situāciju, ka konteinerus izmanto privātmājās dzīvojošie.

Atsevišķi aptaujas dalībnieki norāda, ka šķiroto atkritumu konteineri nav piemēroti lielāka izmēra atkritumiem, kā arī neesot pieejams konteiners papīra un kartona šķirošanai.

Lai samazinātu nelegāli izmesto sadzīves atkritumu daudzumu, Līvānu novada pašvaldības speciālisti jau ilgāku laiku veic kontroli, izmatotas tiek arī videonovērošanas kameras. Pārkāpēji tiek administratīvi sodīti. Kontrole tiks pastiprināta, iesaistot pašvaldības kārtībnieku. Plānots izveidot jaunus atkritumu šķirošanas laukumus pilsētā. SIA “Līvānu dzīvokļu un komunālā saimniecība” teritorijā tiks ierīkots šķirošanas laukums lielgabarīta atkritumiem, elektroiekārtām u.c.


Daudzdzīvokļu namu apsaimniekošana


Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotāji norāda uz problēmām māju apsaimniekošanā, kā arī uz ēku slikto tehnisko stāvokli. Tiek rosināts pastiprināti cīnīties ar nemaksātājiem, kā arī uzlabot SIA “Līvānu dzīvokļu un komunālā saimniecība” darbu.

Jāatzīst, ka namu apsaimniekošana ir viena no lielākajām problēmām, lielā mērā arī tāpēc, ka dzīvojamais fonds noveco. Šobrīd turpinās sagatavošanās darbi, lai pilsētā uzsāktu pirmo daudzdzīvokļu dzīvojamo māju siltināšanu un atjaunošanu. Arī parādu piedziņas procesi notiek normatīvo aktu noteiktajā kārtībā. Tomēr kopumā namu apsaimniekošanas jomā ir daudz darāmā.


Kultūra un izklaide


Jauniešiem trūkstot izklaides iespēju nedēļas nogalēs. Daļa aptaujas dalībnieku gan pilsētā, gan pagastos uzskata, ka kultūras pasākumu piedāvājums esot par mazu. Tiek rosināts Līvānos vairāk rīkot balles. Esot problemātiski atrast pagastu kultūras namus, kā arī sarežģīti atrast Rožupes estrādi, tāpēc tiek ierosināts uzstādīt attiecīgas norādes. Rožupes estrādē rosina rīkot vairāk pasākumu, jo, ja būs labs piedāvājums, būs arī apmeklējums. Tiek rosināts labiekārtot pussalu, izbūvēt estrādi, kā arī izveidot novadpētniecības muzeju.

Jau tuvāko gadu laikā pussalu ir plānots pakāpeniski sakārtot un labiekārtot, kas noteikti kļūs par ģimeņu atpūtas vietu. Kā viens no pirmajiem veicamajiem darbiem ir paredzēta estrādes izbūve. Šovasar noslēgsies Rožupes estrādes pirmās kārtas rekonstrukcija.


Izglītība un sports


Nepieciešams esot paaugstināt izglītības kvalitāti. Aptaujātie lūdz sakārtot Rudzātu vidusskolas sporta laukumu kā arī Jaunsilavu stadionu, kuri esot sliktā stāvoklī. Kāds aptaujas dalībnieks rosina Rudzātos izveidot jaunu basketbola laukumu, ar jaunu asfaltu un jauniem groziem.

Līvānu novada pašvaldības integrētās attīstības programmā 2019.-2025. gadam ir paredzēts visos pagastos pie skolām izveidot/atjaunot sporta laukumus, kuros varētu sportot gan skolēni, gan citi pagasta iedzīvotāji..


Ielas un ceļi


Daudziem aktuāls ir ceļu un ielu tehniskais stāvoklis. Pilsētā kā problemātiskas tiek minētas Ubaglīča, kā arī dažas citas ielas. Ceļu tehniskais stāvoklis satrauc arī pagastu iedzīvotājus, kuri norāda, ka vairāki grants ceļi pavasaros un rudeņos esot neizbraucami. Tiek rosināts laicīgāk sakopt ceļu krustojumus un bīstamos pagriezienus, lai tie autovadītājiem būtu pārredzamāki.

Aptaujā tiek norādīts arī uz vairākām ceļu satiksmes drošības problēmām. Pilsētā problemātiski esot šķērsot Rīgas ielu pa gājēju pārejām, jo autovadītāji nepalaižot gājējus. Tāpēc tiek rosināts, ka varētu izveidot vairākas ar luksoforu regulējamas gājēju pārejas. Arī pagastos cilvēkus satrauc gājēju drošība vairākos ceļu posmos. Piemēram, Rudzātu pagasta iedzīvotāji min ceļa posmu Rudzātu pietura – Rudzātu vidusskola (īpaši tilts pār Ošupes upi). Sutru pagastā autoceļa Pirtsvieta – Šultes tiltam tiek ierosināts paplašināt uzliktās margas.

Vairāki aptaujas dalībnieki norāda uz veloceliņu trūkumu un rosina veidot jaunus veloceliņus gan no Jaunās muižas līdz Vilnīšiem, gan veloceliņu-ietvi līdz Upeniekiem, gan vēl citviet.

Vairākās anketās norādīts, ka Rožupes pagasta centrā nepieciešams ielu apgaismojums.

Kāds aptaujas dalībnieks rosina sākt domāt par skaņas barjeru izbūvi gar dzelzceļu, lai pilsētas iedzīvotājiem nebūtu jācieš dzelzceļa tilta skaļā rībēšana. Kāds cits ierosina izbūvēt tiltu pāri Daugavai.

Infrastruktūras sakārtošana ir viena no prioritātēm. Pēc ūdenssaimniecības projekta pabeigšanas tiks sakārtoti pilsētas mikrorajoni (Ubaglīcis, Parka rajons, Daugavas ielas rajons), kā arī atsevišķi pašvaldības lauku ceļi, pa kuriem kursē skolēnu autobusi. Tiks risināti arī satiksmes drošības jautājumi. Tomēr jāņem vērā, ka novadā liela daļa ir valsts ceļu, kuru sakārtošana un uzturēšana ir valsts pienākums un pašvaldība to pat nedrīkst darīt.


Bērnu rotaļu laukumi


Tiek rosināts gan pilsētā, gan pagastos izveidot jaunus, gan arī savest kārtībā un papildināt jau esošos bērnu rotaļu laukumus. Ļoti nepieciešams esot bērnu rotaļu laukums Sporta ielā 3.

Esošo rotaļu laukumu tehniskais stāvokliir apsekots, un SIA “Līvānu dzīvokļu un komunālā saimniecība” veiks to atjaunošanu. Sākot ar nākošo gadu tiks pakāpeniski atjaunoti bērnu rotaļu laukumi, veicot jaunu, modernizētu konstrukciju ierīkošanu.


Grausti un nesakoptas teritorijas


Aptaujas dalībnieki norāda, ka pamestie daudzdzīvokļu nami un privātās mājas, kā arī nolaistie mazdārziņi bojā novada tēlu. Tiek rosināts panākt, lai īpašnieki tos sakārto vai arī tie tiktu nojaukti. Tāpat tiek norādīts, ka nav sakopts Līvānu ezers, pussala, ar latvāņiem aizaugušas zemes, vajadzētu attīrīt un sakopt Daugavas krastu pārceltuves apkaimē.

Šogad Jersikas pagastā tiks uzsākta latvāņu apkarošana, citos pagastos to izplatības ierobežošanas pasākumus plāno uzsākt nākamajos gados. Pašlaik notiek jaunu pašvaldības saistošo noteikumu izstrāde, kas atvieglos cīņu ar nesakopto namu un teritoriju īpašniekiem.


Tūrisms un atpūta


Iedzīvotāji norāda, ka trūkst atpūtas vietu – sakārtotu un labiekārtotu pludmaļu un peldvietu, grila vietu. Tā pat vajadzīgas plašākas aktīvās atpūtas iespējas ne vien vasarā, bet visos gadalaikos.

Grīvas mežā rosina izveidot pastaigas takas, papildinot, salabojot esošās. Tiek piedāvāts izveidot promenādi gar Dubnas krastiem, jo gan pie Dubnas, gan pie Daugavas ir ļoti skaistas vietas, kuras jāsakopj un jālabiekārto. Arī Slimnīcas teritoriju jālabiekārto, izveidojot celiņus, autostāvvietas, atpūtas zonu.

Jau iepriekš minēts, ka Līvānu pussalas teritoriju plānots izveidot par atpūtas vietu ar pastaigu un velo celiņiem, aktīvās un mierīgās atpūtas zonām, peldvietu, rotaļu laukumu u.c. Promenādes jautājums tiks atrisināts ar Pussalas projekta īstenošanu. Šobrīd ir sākta būvprojekta izstrāde. Sadarbībā ar biedrību LiVelo pašvaldība turpinās labiekārtot Grīvas multifunkcionālo trasi. Tiek plānota arī Līvānu slimnīcas teritorijas labiekārtošana. Turpinās slēpošanas kalna uzbēruma veidošana.


Dzīvnieki


Aktuāls joprojām ir arī dzīvnieku patversmes jautājums, kuru iedzīvotāji rosina izveidot. Tāpat aktuāla ir mirušo mājdzīvnieku utilizēšanas problēma.

Pašvaldība katru gadu paredz līdzekļus klaiņojošo kaķu sterilizācijai, kas tiek organizēta sadarbībā ar dzīvnieku aizsardzības biedrību “Ingato”. Pašvaldībai ir arī noslēgts līgums ar Jēkabpils dzīvnieku patversmi. Tiek domāts par dzīvnieku kapsētas izveidi.


Veselības aprūpe


Problēmas esot ar ārstu-speciālistu (īpaši bērnu medicīnas speciālistu) pieejamību, kā arī garajām rindām. Ļoti aktuāls jautājums ir stomatologa pieejamība.

Veselības aprūpe ir valsts pārraudzībā, tāpēc daudzi jautājumi par slimnīcu tīklu un speciālistu pieejamību tiek noteikti Veselības ministrijā. Nekad nebūs tā, ka mazpilsētās būs pieejami visi medicīnas pakalpojumi un speciālisti. Slimnīcas piedāvāto pakalpojumu klāsts palielinās. Piedaloties dažādos projektos SIA “Līvānu slimnīca” ar pašvaldības atbalstu ir sakārtojusi savas telpas, iegādājusies iekārtas, kas tiks arī turpināts (piemēram, tiks iegādāts jauns rentgena aparāts), nepārtraukti tiek domāts arī par jaunu medicīnas speciālistu piesaisti.


Sabiedriskais transports


Vairākiem aptaujas dalībniekiem aktuāls jautājums ir pilsētas sabiedriskā transporta neesamība vakaros un brīvdienās pēc pusdienlaika. Lauku iedzīvotājus satrauc atsevišķu maršrutu iespējamā slēgšana.

Sabiedriskais transports nav pašvaldības pārziņā. Pašvaldība ļoti daudz ir darījusi un turpina darīt, lai saglabātu esošos maršrutus, sazinoties ar atbildīgajām institūcijām un pārvadātāju - SIA “Jēkabpils autobusu parks”. Pēc pašvaldības ierosinājuma ir izveidots maršruts uz Industriālo zonu.


Sociālā sfēra


Atsevišķi aptaujas dalībnieki uzskata, ka atsevišķi pabalsti tiek maksāti bez vajadzības. Savukārt citi norāda, ka palīdzība ir nepieciešama vēl lielāka. Novadā esot nepieciešama sociālā māja vai sociālie dzīvokļi, lai palīdzētu tām sociālajām grupām, kas nespēj maksāt komunālos pakalpojumus. Vairāk vajagot palīdzēt cilvēkiem ar invaliditāti, kuri bieži vien nezina, kas viņiem pienākas.

Sociālie pabalsti tiek maksāti saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem. Atbildīgie darbinieki izvērtē katru atsevišķu gadījumu. Līvānu novada dome apzinās vajadzību pēc sociālās mājas un meklē iespēju to izveidot. Ir veikta iespējamo atrašanās vietu apzināšana un izvērtēšana. Tomēr sociālās mājas ierīkošana prasa ievērojamas izmaksas un nav vienas dienas jautājums.


Vairāk uzmanības pagastiem


Aptaujā vairāki lauku iedzīvotāji ir norādījuši, ka jāpievērš vairāk uzmanības pagastiem, pagastu infrastruktūras sakārtošanai. Necentrēt iedzīvotājus uz pilsētu, bet attīstīt arī lauku vidi, lai tā būtu pievilcīga arī jauniešiem un darbaspējīgajiem iedzīvotājiem.

Līvānu novadā tiek darīts viss, lai cilvēku aizplūšanu no laukiem mazinātu. Tiek uzturētas skolas, bibliotēkas, kultūras mani, tiek atjaunota infrastruktūra (ceļi, ūdensvads, kanalizācija), atbalstītas vietējās iniciatīvas mazo Grantu konkursos utt. Tomēr iedzīvotāju samazināšanās laukos ir process, kuru diemžēl praktiski nav iespējams apturēt.


Vērtējums par pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem un dzīvi Līvānu novadā


Kopumā ar pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem un dzīvi Līvānu novadā apmierināti 73,3% aptaujas dalībnieku. Drīzāk neapmierināti – 15,5%, bet ļoti neapmierināti 4,3 % aptaujas dalībnieki. 6,9% ir bijis grūti novērtēt vai nav snieguši savu vērtējumu.

Vērtējums par 2017.gadā paveikto Līvānu novada attīstībā


Novērtējot 2017. gadā paveikto Līvānu novadā, 19,1% aptaujas dalībniekus paveiktais ļoti apmierina, 51,6% drīzāk apmierina, 15,5% drīzāk neapmierina, 4,7% ļoti neapmierina, bet 9,1% ir bijis grūti novērtēt vai nav snieguši savu vērtējumu.

Daudzi aptaujas dalībnieki pozitīvi novērtē 2017. gadā izdarīto un uzsākto, tiek teikts paldies par jau paveikto. Kāds no aptaujas dalībniekiem raksta: “Ir jūtama un arī redzama Līvānu novada un pilsētas izaugsme pēdējo gadu laikā. Domāju, ka turpinot veikt uzlabojumus izglītības, medicīnas, uzņēmējdarbības, izklaides, kā arī citās jomās, ir iespējams Līvānu novadu padarīt par ideāli piemērotu vidi, kurā cilvēkiem dzīvot, audzināt bērnus, veidot jaunus uzņēmumus, kā arī pilnveidot pašiem sevi.”

Paldies aptaujas dalībniekiem par atsaucību un ierosinājumiem!