Svētdien, 3.novembrī ar piemiņas brīdi abās Līvānu pilsētas kapsētās, noslēgsies mirušo piemiņas pasākumi mūsu novadā. Iedzīvotāji aicināti pieminēt savus tuviniekus – 3.novembrī plkst.11.30 ar Svēto Misi Draudzes kapsētā un plkst.15.00 ar svētbrīdi un aizlūgumu Līvānu pilsētas kapsētā.
Līvānu novada Kultūras centrs informē, ka kādreizējo svecīšu vakaru formāts šogad konceptuāli ir mainīts visā mūsu novadā. Līdzīgi kā daudzos citos Latvijas novados, šogad tiek rīkoti nevis svecīšu vakari diennakts tumšajā laikā, bet gan piemiņas brīži kapsētās, kad cilvēkiem ir iespēja, sakopjot tuvinieku atdusas vietas, iededzot svecītes, kavēties lūgšanā un pārdomās, savukārt novada kultūras centrs parūpējas par piemiņas brīža muzikālo norisi, tā vadīšanu un muzikālo priekšnesumu, lai radītu muzikālu, klusinātu un sirsnīgu noskaņu kapsētā.
Līdz ar to visā novadā, tostarp visos piecos novada pagastos, ir līdzīgs piemiņas brīžu formāts, uzsverot piemiņas brīdi kapsētā, kā kopā būšanas, pārdomu un lūgšanas brīdi, kad tuvinieki satiekas un piemin aizgājējus, nevis pārsteidzot klausītājus ar koncertiem kapsētās, kas jau pēdējos gados bija iegājies kā norma.
Līvānu novadā kopumā ir vairāk kā 40 kapsētas. Par tām visu gadu rūpējas Līvānu novada pagastu apvienība un tās darbinieki - tās sakopj, izved atkritumus, nopļauj zāli. Uz svecīšu vakariem katrā kapsētā, to agrākajā formātā, tika norīkots atsevišķs autobuss, kas turp un atpakaļ veda attiecīgā amatiermākslas kolektīva dalībniekus. Būtiski, ka kolektīvu dalībnieki ir visdažādāko vecumu un profesiju mūsu novada iedzīvotāji, kuri brīvprātīgi dzied ansamblī vai korī, bet ikdienā strādā uzņēmumos un iestādēs, līdz ar to ne vienmēr kolektīviem bija iespēja nokomplektēt sastāvu, lai apbraukātu visas kapsētas.
Pēdējos gados bija vērojams, ka svecīšu vakaros piedalījās arvien mazāk iedzīvotāju, ne visi šo tradīciju atbalstīja, reizēm kapsētu apmeklēja tikai pāris cilvēku.
Ņemot vērā visus šos aspektus, novada kultūras centrs šogad izvēlējās mainīt pasākumu norises formātu. Protams, viedokļi, kādiem tiem jābūt, atšķiras. Daļa iedzīvotāju uzskata, ka svecīšu vakari ir padomju laika palieka, kad ar koncertiem kolektīvi uzstājās kapsētās, un mūsdienās tam būtu jāmainās. Citi pauž viedokli, ka kapi vispār nav īstā vieta koncertiem, bet gan te iederīgāk būtu piesaistīt garīdznieku un pieminēt tuviniekus lūgšanā. Vēl daļa cilvēku uzskata, ka kapus vēlas sakopt un piederīgos pieminēt individuāli, bez īpašas organizācijas. Savukārt daļa gribētu saglabāt iespēju dzirdēt muzikālus priekšnesumus, pieminot tuviniekus kapsētās.
Līvānu novada kultūras centrs, mainot šo koncepciju, izvēlējās kompromisa variantu – piemiņas brīži kapsētās būtu saglabājami, tomēr tiem nav koncerta rakstura un tie nav arī pārāk gari, vienlaikus ar cieņu, mierpilnā gaisotnē pieminot aizgājējus. Nav mazsvarīga arī latviskās dzīvesziņas un folkloras tradīcija, kas ņemta vērā šogad organizējot nevis svecīšu vakarus ar koncertiem, bet piemiņas brīžus kapsētās. Pēc rudens talku un kapsētas kopīgas sakārtošanas visi satiekas uz kopīgu lūgšanu, iededz svecītes un atstāj kapsētu mierā un klusumā līdz pavasarim.
Līvānu novada Kultūras centra kolektīvs pauž, ka savā darbā ieguldās ar sirdi un mīlestību, meklējot jaunus risinājumus un veidus, lai kultūras telpa Līvānos attīstītos daudzpusīgi. Arī šis formāts tiks vērtēts, lai nākotnē izvēlētos pēc iespējas labāku risinājumu.
Paldies visiem, kas sakopj novada kapsētas, savu tuvinieku un kaimiņu atdusas vietas un vienojas kopīgās vai individuālās lūgšanās savu tuvinieku piemiņai un mieram tai saulē.