Samazina algoto pagaidu darba vietu skaitu
Nodarbinātības valsts aģentūra samazina algoto pagaidu sabiedrisko darba vietu skaitu visās pašvaldībās, tostarp samazinājums skar arī Līvānu novadu, kur pagājušajā gadā pagaidu darba iespēja tika nodrošināta aptuveni 70 ilgstošajiem bezdarbniekiem, bet šogad tāda ir 42 cilvēkiem. Ina strādā algoto pagaidu darbu Līvānu novada pirmsskolas izglītības iestādē “Rūķīši”. Tāpat kā citi bezdarbnieki, kuri dažādu iemeslu dēļ ilgstoši nevar atrast darbu, viņa ļoti novērtē šo nodarbinātības pasākumu. “Es strādāju jau mēnesi,” stāsta Ina. “Esmu ļoti pateicīga par šo iespēju. Man ļoti patīk būt dārziņā. Mani pienākumi ir grīdas uzkopšana, putekļu slaucīšana, puķu aplaistīšana. Varētu ilgāk pastrādāt, ne tikai tos četrus mēnešus, kas ir noteikti.”
Pašvaldības iestādes un struktūrvienības algoto pagaidu darbu veicējiem uztic dažādus pienākumus – galvenokārt tā ir teritorijas sakopšana. “Pašvaldībai ir ļoti lielas teritorijas, darbinieki palīdz tās uzturēt un sakopt,” stāsta Līvānu novada domes izpilddirektora vietniece Aija Usāne. “Arī iestādēs izmantojam šo darbaspēku. Vietās, kur nav štata vietu. Tas ir milzīgs atbalsts pašvaldībai. Būtu ļoti vēlams, lai tas arī turpmāk būtu sasniedzams – ne tikai pašvaldībai, lai būtu izdarīti daudzi darbi, bet arī šiem cilvēkiem, kuri ilgstoši palikuši bez darba. Tā viņiem ir iespēja piedalīties ar savu veikumu, pielikt roku kāda darba izdarīšanā.”
Nodarbinātības valsts aģentūrā skaidro, ka algoto pagaidu darba vietu skaits tiek samazināts, jo ir zaudēts Eiropas fondu atbalsts, kas pagājušajā gadā tika izmantots, lai nodrošinātu lielāku darba vietu skaitu. Ir manāma arī tendence, ka no bezdarbnieku puses pazūd vēlme iesaistīties. To varētu skaidrot ar Covid-19 sertifikātu nepieciešamību. Pagaidu sabiedrisko darba vietu skaits pašvaldībās tiek noteikts, izvērtējot to ilgstošo bezdarbnieku skaitu 12 mēnešu periodā, kuriem bezdarbnieka statuss ir vismaz vienu gadu un ilgāk, vidējo brīvo darba vietu skaitu 12 mēnešu periodā, kā arī pašvaldību piedāvāto pasākuma īstenošanas vietu skaitu. Latgalē, kur ir visaugstākais bezdarba līmenis, tiek nodrošināts visvairāk pagaidu darba vietu – tie ir 60 procenti no visām pagaidu darba vietām.
Sandra Paegļkalne