Līvānos top skiču konkursa uzvarētājas radītais stikla trauks
Līvānu Stikla un amatniecības centrā tika sveikta skiču konkursa “Stikla iecere” uzvarētāja – Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas audzēkne Renāte Dimpere. Konkursa uzdevums bija izdomāt un vizuāli atainot stikla trauku, kuru varētu radīt stikla pūšanas tehnoloģijā. Renāte radīja darbu “Zilā lagūna” un balvā guva iespēju klātienē vērot trauka tapšanas procesu, ko realizēja Līvānu stikla pūšanas darbnīcas stikla meistari – Aleksandrs Logvins un Valērijs Veiss.
“Es centos neizdomāt grūtas formas, jo domāju, ka viņiem būs grūti uztaisīt,” stāsta Renāte Dimpere. “Skatīties procesu klātienē ir ļoti forši, man patīk.”
Ideja par konkursu radās mākslas menedžmenta studentei Lainei Gilučei, kura šo aktivitāti organizēja, izstrādājot savu bakalaura darbu. Mērķis ir popularizēt stikla pūšanas amata prasmes jauniešu vidū, kā arī atbalstīt jauniešu iniciatīvas.
“Konkursa ideja radās, iedvesmojoties no stikla pūtēju darba,” stāsta Daugavpils Universitātes studente Laine Giluče. “Sarunas laikā ar centra vadītāju Ilzi Griezāni es uzzināju, ka bieži vien stikla pūtējs īsteno skices, kas nav viņa radītas. Tā nav viņa ideja, bet viņš īsteno cita mākslinieka skici. Tādā veidā viņš ir šīs skices izpildītājs. Es studēju Daugavpils Universitātē, un šis konkurss ir mans bakalaura darbs. Es nolēmu, ka šī ideja jāizvērš plašāk. Sadarbojoties ar Līvānu Stikla un amatniecības centru, mums radās liels un brīnišķīgs projekts.”
Skiču konkursā piedalījās liels skaits interesentu. Renātes Dimperes darbs tika atzīts par labāko no vairāk nekā 100 iesūtītajām skicēm. “Tika iesūtītas 157 skices, bet daži dalībnieki neatbilda nolikumam, bija jaunāki par 13 gadiem, tāpēc konkursā piedalījās 119 skices. No šīm skicēm žūrija izvēlējās 13. Tā skice, kas visvairāk sakrita, jo katrs žūrijas loceklis izvēli veica atsevišķi, tā arī uzvarēja,” skaidro Līvānu Stikla un amatniecības centra vadītāja Ilze Griezāne.
Renātes radītā stikla trauka izveide nebija vienkāršs process pat pieredzējušajam stikla pūtējam Aleksandram Logvinam, kuram vairāk nekā 30 gadu pieredze šajā amatā. Visgrūtākais un atbildīgākais bija savienot abas skicē paredzētās daļas, tādēļ šajā momentā visi klātesošie aizturēja elpu.
“Mums ir bijuši izstrādājumi, kurus mēs savienojām no divām vai trim detaļām, bet tie bija mazākā izmērā. Šodien bija lielāks izmērs,” skaidro Aleksandrs Logvins. “Man bija ļoti interesanti pamēģināt, vai mēs varam, jo mums ir tikai četras rokas – manas un Valērija. Šādus izstrādājumus parasti taisa lielāka komanda, kurā ir trīs, četri, pat seši cilvēki. Ilgu laiku es domāju, kā pareizi izveidot. Ceru, ka mums sanāca.”
Stikla trauku Renāte Dimpere saņēma kā balvu. Savukārt Līvānu Stikla un amatniecības centrā pauž ideju šādu konkursu īstenot arī nākamajos gados.
Sandra Paegļkalne