Līvānos siltumenerģijas tarifs nav mainījies vairāk nekā 10 gadus
Laikā, kad energoresursu cenu kāpuma dēļ daudzviet Latvijā tiek palielināti siltumenerģijas tarifi, Līvānos siltuma tarifs nav mainījies kopš 2009.gada. Maksa par siltumenerģiju ir 53 eiro 93 centi par megavatstundu. SIA “Līvānu siltums” sasniedz 24.zemāko rādītāju valstī no 67 siltumenerģijas tirgus dalībniekiem, kuri snieguši informāciju Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai. Valstī augstākais rādītājs ir Ānes ciemā, kur tarifs pārsniedz 100 eiro par megavatstundu, savukārt vismazāk par siltumenerģiju jāmaksā Ogres iedzīvotājiem, kur cena par vienu megavatstundu ir 35 eiro 40 centi.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izpilddirektors Jānis Miķelsons skaidro, ka siltumenerģijas tarifu ietekmē dažādi faktori, bet visbūtiskākais ir kurināmā veids: “Lielākā daļa no siltumapgādes izmaksām ir kurināmā izmaksas, līdz ar to tas, kādā veidā ir nodrošināts kurināmais katrā pilsētā, vislielākā mērā ietekmē to, kāds iznāk gala tarifs.”
SIA “Līvānu siltums” valdes priekšsēdētājs Valērijs Priluckis stāsta, ka SIA “Līvānu siltums” ražošanā izmanto tikai šķeldu: “Mēs pilnībā pārgājām uz šķeldu. Agrāk izmantojām arī nedaudz dabasgāzi, bet pašlaik – tikai šķeldu. Tas mums ļauj saglabāt esošo tarifu.”
Izmantotās šķeldas apjoms pērn ir nedaudz palielinājies. Ja 2020.gadā tika izmantoti 37 tūkstoši kubikmetru kurināmā, tad 2021.gadā tie bija gandrīz 44 tūkstoši kubikmetru, bet tas saistās ar patērētāju skaita pieaugumu. Uzņēmumā gan nevar pateikt, vai izdosies tarifu saglabāt nemainīgu arī nākamajā apkures sezonā. Skaidro Valērijs Priluckis: “Šķeldas cena arī aug, tāpēc nevaram prognozēt, kā būs tālāk. Šķeldas cena seko dabasgāzes cenai. Arī izdevumi par degvielu un citas cenas pieaug. Varbūt mēs būsim spiesti paaugstināt tarifu.”
Siltumenerģijas tarifu ietekmē arī citi apstākļi, piemēram, kādā veidā pilsētā tiek organizēta siltumapgāde. “Ir svarīgi, vai tas ir viens siltumapgādes rajons ar vienu katlu māju un blīvu patērētāju kopumu, kur ir daudz daudzdzīvokļu māju tuvumā, vai tas ir izkliedēts patēriņš, kur ir vairākas mazākas katlu mājas, kas nozīmē, ka tādā situācijā, visdrīzāk, apgāde sanāk dārgāka. Daudz kas atkarīgs no pilsētas konfigurācijas,” skaidro Jānis Miķelsons.
Saistībā ar dabasgāzes cenu pieaugumu ar šo gadu siltumenerģijas tarifs ievērojamā apjomā ir palielinājies četriem siltumapgādes komersantiem – Jēkabpilī, Valmierā, Siguldā un Rēzeknē. Šajās pilsētās tarifs pieaudzis par 10 līdz 20 procentiem.
Sandra Paegļkalne