Inese Valaine 35 gadus vada Tautas lietišķās mākslas studiju “Dubna”
Līvānu stikla un amatniecības centrā ir skatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Dubna” vadītājas un daiļamatnieces Ineses Valaines darbu izstāde “Daugavas plūstošie ūdeņi dzīparos”. Ar aušanu viņa sāka nodarboties, kad iestājās Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolā. “Četrus gadus mācījos, pēc tam vienu gadu nostrādāju ražošanas apvienībā “Daiļrade”,” stāsta Inese. “No 1987.gada esmu studijas “Dubna” vadītāja. Tā sākās mana aušana. Biju iemācījusies aust, kad atnācu uz “Dubnu”. Tagad jau uz studiju nāk pārsvarā tādi dalībnieki, kuri neprot neko no aušanas un pamazām apgūst tās prasmes.”
Izstādē skatāma vien neliela daļa no Ineses austajiem darbiem, piemēram, grīdceliņi, segas un lakati. “Man patīk aust visu,” stāsta Inese. “Ļoti patīk plecu lakati, tāpat arī rakstainās jostas un segas. Nav tāda darba, kurš nepatīk. Izstādē nav nevienas jostas, bet esmu ļoti daudz jostu noaudusi. Vairāk arī pasūtījumiem pie tautastērpiem. Man patīk aust arī tautastērpu brunčus.”
Tautas lietišķās mākslas studijā “Dubna”, kas studijas nosaukumu ieguva 1979.gadā un pirms dažiem gadiem nosvinēja 40.jubileju, šobrīd ir 17 dalībnieki. Studijas darbībā ik pa laikam iesaistās arī jauni interesenti, tādēļ Inese Valaine uzsver – par aušanas tradīciju saglabāšanu īpašu bažu nav: “Audēju Latvijā tomēr ir ļoti daudz, arī Līvānos ir. Vienīgi ar jaunajiem ir, kā ir. Jaunās meitenes negrib nākt. Varbūt tāpēc, ka materiāli pašam jāiegādājas, jāiegulda savi līdzekļi. Tomēr cilvēki nāk. Ja atnāk kaut viens gadā, tas jau ir labi. Interese par aušanu ir, bet nav no gados jauniem cilvēkiem. Pārsvarā nāk cilvēki manos gados un vecāki, ir pat bijis, ka pensionāri atnāk un iemācās aust.”
Ineses Valaines darbu personālizstādē “Daugavas plūstošie ūdeņi dzīparos” apkopoti pēdējo trīs gadu laikā tapušie darbi. Izstāde Līvānu stikla un amatniecības centrā būs skatāma līdz 11.martam.
Sandra Paegļkalne