11.gadu pēc kārtas Līvānos kurina keramikas cepli
Lai kāda būtu situācija valstī, reizi gadā tiek kurināts Latgales bedres tipa keramikas apdedzināšanas ceplis Līvānos. Arī šogad Līvānu pilsētas svētku laikā no mūžībā aizgājušā podnieka Evalda Vasilevska savulaik būvētā cepļa tika ņemti ārā keramikas izstrādājumi. Sava vīra iesākto tradīciju turpina Evija Vasilevska un citi Evalda un Evijas domubiedri.
“Mēs kurinājām cepli kopā ar Evalda bijušo skolnieku un nu jau kolēģi Ilmāru Veceli, kas atbraucis no Aulejas. Ceplī bija vairāku autoru darbi,” stāsta Evija Vasilevska.
Apdedzinātos māla traukus un citus priekšmetus darinājis Ilmārs Vecelis, Žanete Rušeniece, Agnese Čakša un citi meistari. Savus darbus no cepļa ņēma ārā arī pati Evija Vasilevska.
Cepļa atvēršana ik reizi sagādā kādu pārsteigumu, un šoreiz Evijai negaidīts pavērsiens – no diviem viņas veidotajiem darbiem sanācis viens. “Es šobrīd eksperimentāju ar to, ka esmu savā zemes īpašumā sākusi rakt mālus,” stāsta Evija. “Šie podiņi veidoti ar rokām no Latgales māliem, kuriem klāt piejaukti smalki saberzti akmeņi. Apakšā ir vāravnieka tipa trauks, augšā ir bļodiņa. Ilmārs, kārtojot traukus brīvā krāvumā, iekšā vāravniekā ielika manas māsas veidotās pērlītes. Tagad izveidojusies situācija, ka radies jauns mūzikas instruments ar ārkārtīgi dzidru skaņu. Skaisti, bet es ņemšu bļodiņu nost un skatīšos, kas tur sanācis. Rūpnieciski sagatavotie māli, kad tiek pārsniegta termoizturība, pārvēršas par skaistām pankūkām, bet Latgales māli mazliet deformējas, maina formu un iegūst jaunu kvalitāti – šajā gadījumā tas ir mūzikas instruments.”
Līvānu pilsētas svētku laikā Daugavas krastā pie Līvānu Stikla un amatniecības centra apmeklētāji varēja aplūkot un iegādāties ne tikai Latvijas keramiķu darbus, bet arī citus amatnieku izstrādājumus, piemēram, tautas lietišķās mākslas studijas “Dubna” tekstilijas, kā arī koka darinājumus.
Sandra Paegļkalne